Saborska oporba danas je inzistirala na odgovoru kojim je tvrtkama HEP prodavao plin po cijeni od jednog do 15 centi koji je od Ine kupovao za 47 eura po megavat satu, no nije ga dobila od državnog tajnika Ministarstva gospodarstva.
Došao sam radi zakona i kanim se držati te teme, odgovorio je oporbi Ivo Milatić u saborskoj raspravi o dva zakona koji trebaju olakšati administrativne postupke i povećati korištenje obnovljivih izvora energije. Riječ je o izmjenama zakona o tržištu električne energije te o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji.
"Sve što se toga tiče, čuli ste od potpredsjednika vlade i ostalih dužnosnika, sutra je sjednica vlade pa ćete dobiti dodatne informacije", odgovorio je Milatić na oporbene upite.
"Tko je kupio plin?"
"Kojim je tvrtkama HEP prodavao plin, je li u pitanju tajkun Vujnovac?" pitala je Karolina Vidović Krišto (OiP), ocijenivši da je to "početak velike afere u europskim razmjerima".
Tko je kupio plin, zanimalo je i SDP-ovu Mirelu Ahmetović, koja pita i hoće li na računima za struju, po uzoru na navod da je vlada omogućila da cijena bude manja, stajati da je premijer omogućio da HEP ima 10 milijuna eura gubitka jer je "naredio da se plin kupuje skuplje, a prodaje u bescjenje".
Klasić: Struja je kod nas među najjeftinijima u EU
"Nećemo se hvaliti, nego raditi svoj posao", odgovara Milatić i navodi da su hrvatski građani na povoljnijoj cijeni plina uštedjeli skoro 6.5 milijardi kuna u usporedbi s građanima EU.
"Struja kod nas je među najjeftinijima u EU", kaže Darko Klasić (HSLS) pa navodi da je u Sloveniji 21 posto veća cijena, a u zemljama EU u prosjeku 91 posto veća nego u Hrvatskoj.
Miletić: Plenković kao zmija noge skriva tko je kupovao plin po 47 eura po megavat satu, a prodavao po cent
Marin Miletić (Most) proziva premijera da "kao zmija noge" skriva tko je kupovao plin po 47 eura po megavat satu, a prodavao po jedan cent i poručuje da slučajnosti ne postoje.
Na novu aferu referirala se i Sandra Benčić (Možemo), ističući da se u njoj vidi ključna stvar, a to je izostanak koordinacije ključnih institucija u energetskom sektoru, ali i nedostatak vizije u pogledu dekarbonizacije energetskog sektora.
HDZ-ovi zastupnici naglasak stavljaju na drugu stvar
Stipan Šašlin (HDZ) kaže da se zaboravlja da je HEP imao presudnu ulogu u obuzdavanju cijena plina i struje, a Miro Totgergeli (HDZ) da se nameće kriva teza da su građani sufinancirali HEP.
Država je, kaže, kao vlasnik HEP-a odlučila da će mu pomoći, a on je pomagao građanima i poduzetnicima. Mi smo dokapitalizirali HEP s 900 milijuna eura, no ne znamo koliki je njegov gubitak, uzvraća Sanja Radolović (SDP).
Energetska zajednica na razini države, umjesto općine i grada
Kad je pak riječ o dva zakona, HDZ ih hvali, a i oporba u njima nalazi dobrih stvari, ali drži i da su mogli biti bolji. "Odlično je što ste dozvolili građanima da sav višak energije koji proizvedu a ne potroše predaju u mrežu, no nelogično je da na proizvedeni višak moraju platiti sve naknade i davanja, kao i porez na dohodak, to je apsurdno", kaže Ahmetović.
Oporba pozdravlja i što će se energetska zajednica moći osnovati na razini države, ne kao do sada općine i grada. "Do sada se zajednica ograničavala na jedno naselje, sada ćemo to moći riješiti na način da se elektrana napravi u vikendici u Dalmaciji, a energija koristi u Zagorju", pojasnio je Željko Pavić (Socijaldemokrati).
Milatić: Do danas su izdana 104 energetska odobrenja
Milatić je odbacio teze da se sporo izdaju energetska odobrenja, pa naveo da ih je od početka 2021. do danas izdano 104, da je u cijeloj zemlji, kad se zbroje hidro, termo, vjetar, sunce itd., instalirano oko 6 tisuća megavata kapaciteta.
Najviše je, 88, sunčanih elektrana, dvije na bioplin, šest je vjetroelektrana, po jedna hidroelektrana - Kosinj i kogeneracija u Slavonskom Brodu - te postrojenje za skladištenje energije.