SAD kupuje 100.000 topničkih granata od Južne Koreje. Proslijedit će ih Ukrajini

Foto: EPA

SAD namjerava kupiti 100 tisuća topničkih granata od južnokorejskih proizvođača oružja za isporuku Ukrajini, prenosi CNN tvrdnju visokog američkog dužnosnika. Ta najava dolazi kao dio šireg napora da se pronađe dostupno oružje za bitke visokog intenziteta koje se odvijaju u Ukrajini.

Dogovor omogućuje Južnoj Koreji da se drži svog javnog obećanja da neće slati smrtonosnu pomoć Ukrajini. U priopćenju objavljenom u petak ujutro južnokorejsko ministarstvo obrane tvrdi da nije promijenilo svoje stajalište o isporuci oružja Ukrajini te da vjeruje da su Sjedinjene Države krajnji korisnik streljiva.

Izjave iz Južne Koreje i SAD-a jasno pokazuju da dogovor na kojem se radi mjesecima još uvijek nije finaliziran. Kupnja tako velike zalihe topničkog streljiva vrlo je osjetljiva za Južnu Koreju, osobito s obzirom na nedavna lansiranja projektila i testiranja oružja koje je provela Sjeverna Koreja.

Južna Koreja je sudjelovala na sastancima Obrambene kontaktne skupine za Ukrajinu, multinacionalne skupine koju su uspostavile Sjedinjene Države kako bi identificirale raspoložive zalihe oružja i poslale ih u Ukrajinu. Seul je dosad javno odbijao poslati smrtonosnu pomoć Ukrajini, isporučujući samo nesmrtonosnu i humanitarnu pomoć, poput medicinskih potrepština i pancirnih prsluka.

Vijest o planiranoj kupnji dolazi nakon što je SAD upozorio da Sjeverna Koreja potajno opskrbljuje Rusiju topničkim granatama za rat u Ukrajini. Planirane kupnje iz Pjongjanga i Seula jasno dokazuju da je rat izvršio pritisak na vojne zalihe SAD-a i Rusije, tvrdi CNN.

Ukrajinci modernizirali topnički arsenal

Od prvih mjeseci rata topništvo je jedno od ključnih oružja Ukrajinaca u borbi protiv ruskih snaga. Ukrajinska vojska se na početku rata oslanjala na granate kalibra 152 mm iz sovjetske ere, ali kako je ta zaliha streljiva presušila, uz pomoć SAD-a i zapadnih zemalja su se prebacili na topničke granate od 155 mm, što je sukladno NATO standardima.

SAD je posljednjih mjeseci u Ukrajinu poslao gotovo milijun topničkih granata od 155 mm. Prošlog je tjedna dužnosnik obrane rekao da Ukrajina ispaljuje 4 do 7 tisuća granata dnevno, dok Rusija dnevno ispaljuje približno 20 tisuća granata. Fokus Ukrajinaca se prebacio na sustave protuzračne obrane za zaštitu Ukrajine od ruskih bespilotnih letjelica i projektila, ali topništvo je i dalje bitno.

Dužnosnici naglašavaju da dogovor između SAD-a i Južne Koreje neće utjecati na vojnu spremnost nijedne zemlje. Iz Pentagona su istaknuli da Južna Koreja ima obrambenu industriju svjetske klase te da redovito prodaje oružje saveznicima i partnerima, među kojima je i SAD.

Južnokorejski predsjednik Yoon Suk-yeol je u kolovozu rekao da želi svoju zemlju učiniti jednim od najvećih svjetskih izvoznika oružja. Njegov cilj je da Južna Koreja postane četvrti najveći izvoznik na svijetu, iza SAD-a, Rusije i Francuske.

Iako je Južna Koreja bila voljna isporučiti oružje Europi, pa je tako u srpnju potpisala svoj najveći ugovor o naoružanju, prema kojemu će Poljsku opskrbiti tenkovima, topništvom i borbenim zrakoplovima, do sada je odbijala prodati ili isporučiti oružje izravno Ukrajini.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.