SDP-ovac protiv klečavaca: Oni mole za ženu koja služi muškarcu

Foto: Pixsell/Josip Regovic

U Europskoj uniji svakoga tjedna umre 50 žena zato što je nad njima učinjeno rodno uvjetovano nasilje, u Hrvatskoj svakih 15 minuta neka žena trpi nasilje, istaknuto je danas u SDP-u na predstavljanju inicijative "Sigurno mjesto za žene".  

Ta bi inicijativa trebala osigurati da se u brojnim gradovima i općinama, a onda i u cijeloj Hrvatskoj, osigura da žene mogu živjeti život siguran od nasilja, rekao je predsjednik SDP-a Peđa Grbin. Gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj upozorava da "u ovom trenutku jedna žena trpi nasilje, za 15 minuta trpjet će druga".

Navodi da je SDP-ova europska politička obitelj inicirala da se krene u borbu protiv nasilja nad ženama i s lokalne razine, predložila lokalnim i regionalnim vlastima usvajanje rezolucije "Sigurno mjesto za žene". Rezoluciju je do sada usvojilo 40-ak jedinica, a prednjači Krapinsko-zagorska županija u kojoj je to učinilo 18 od 32 lokalne jedinice, pa i sama županija, koja je postala prva županija sigurno mjesto za žene.

Vešligaj kaže da su u toj županiji proteklih mjeseci provedene brojene aktivnosti s udrugama civilnog društva, sportskim udrugama, da su u pripremi edukativne aktivnosti za srednjoškolce, da je dobar dio jedinica u proračun osigurao sredstva za nastavak aktivnosti u 2024.

Govoreći o prilikama u EU, predsjednica Foruma žena SDP-a i zamjenica riječkoga gradonačelnika Sandra Krpan navodi da je 31 posto žena doživjelo fizičko nasilje, pet posto je silovano, a 50 žena u EU svakoga tjedna umre zato što je na njima učinjeno rodno uvjetovano nasilje.

Krpan: Na izbornim listama nema mjesta za nasilnike

Te su brojke vrlo alarmantne, naglasila je, te navela da Rijeka izdvaja više od 180 tisuća eura kako bi pomogla udrugama koje pomažu ženama nad kojima je izvršeno nasilje.

 Žene u Rijeci znaju da su sigurne, jer imaju sigurnu kuću, istaknula je i dodala da u Rijeci pomoć mogu pronaći i žene iz drugih dijelova Hrvatske.

Rijeka, navela je, sufinancira SOS telefon kako bi ženama pružila pravnu pomoć i svaki drugi oblik podrške, ima i savjetovalište za djecu koja trpe nasilje u obitelji, a posebna je po tome što želi pomoći i nasilnicima u vidu psihosocijalne pomoći.

Pred super izbornu 2024. poručila je da na izbornim listama nema mjesta onima koji čine nasilje nad ženama.

"Tretiraju li vjerske knjige jednako žene i muškarce?" 

Predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Joško Klisović kaže da se u Zagrebu bilježi porast kaznenih djela nasilja nad ženama od 17 posto, u Hrvatskoj 33 posto, s tim da 90 posto nasilja nad ženama nije prijavljeno.

Kaže i kako je adventsko vrijeme prilika da se razmisli jesu li muškarci i žene jednaki, jesu li u vjerskim knjigama tretirani kao djeca Božja ili je jedan spol predodređen da služi drugome, da mu bude podčinjen.  

"Znamo da danas u Hrvatskoj imamo previše ljudi čiji je mentalni sklop utemeljen u patrijarhalnom, konzervativnom tumačenju vjerskih knjiga na pogrešan način. Naša rezolucija je upravo pokušaj da se svima dade do znanja da nije tako i da ih se pozove da razmisle o onome što rade i zagovaraju", rekao je Klisović.

"I u Zagrebu se moli za ženu koja služi muškarcu"

Naveo je i kako se na hrvatskih trgovima, uključujući i na glavnom trgu u Zagrebu "moli za čednu ženu iz povijesti", odnosno za podređenu ženu, ženu koja služi muškarcu, koja je objekt, a ne subjekt u obitelji.

 "To ne može ostati bez reakcije, ova rezolucija je poziv svim građanima, kad god zateknu u svom životu nejednakost žene i muškarca, kad god su prisutni činu nasilja da reagiraju, da dignu glas", kazao je Klisović i poručio da će SDP biti na braniku zaštite prava žena.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.