Seizmolog objasnio koji smo to točno zvuk čuli uz potres

Screenshot: RTL

POTRES koji je jutros probudio Zagrepčane najjači je od 1880. godine. Ovaj je bio snage 5,5 po Richteru, onaj čak 6,3. U potresu prije 140 godina poginulo je dvoje ljudi, brojne su zgrade uništene, a dio građana je i tada, baš kao i danas, napustio glavni grad.

Nakon najjačeg potresa u Zagrebu u povijesti uslijedio je niz slabijih potresa, a mjesecima se osjetilo i podrhtavanje tla bez većih posljedica.

Današnji najstrašniji udario je u 6:24, a zatim su uslijedili slabiji, ali za građane jednako strašni.

"Ja sam Seizmološki zavod napustio negdje oko 10 sati nakon drugog potresa, aftershocka. U tih 10 sati dogodilo se dvadesetak potresa. A bilo ih je sigurno i poslije", rekao je u RTL-u Danas seizmolog Ivica Sović.

Komentirao zvuk koji smo čuli

Onaj najjači tresao je dobrih 10 sekundi, a da je dulje trajao i šteta bi bila veća jer bi u zgrade bilo uneseno više energije. Uz potres, mogao se čuti i zvuk.

"Ne oslobodi se cijela energija samo u nečujnom dijelu spektra ispod 16 herca, dio ide u valovima s većom energijom od 16 herca i to se čuje. Bliže epicentru se može čuti nešto nalik eksploziji, a što ste dalje epicentru dolaze dublji tonovi", objasnio je Sović.

Komentirao je i ljude koji su pobjegli iz Zagreba na more: "Nije ugodno doživjeti takav potres, ali pobjeći u seizmički aktivnije područje je čudno. Najrizičniji su južna Dalmacija, Dubrovnik, Sinj, područje Dinare."

Potresi se nažalost ne mogu predvidjeti.

"Ne možete predvidjeti sva tri parametra - mjesto, vrijeme i energiju koja će biti oslobođena. Ako predvidite energiju, mi računamo seizmički hazard, ne možete predvidjeti vrijeme. Možete reći neki povratni period od 500 godina. Što se tiče današnjih potresa, tek ćemo naučiti nešto novo kad sve te potrese analiziramo, stavimo na kartu", rekao je Sović.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.