Sindikat medicinskih sestara oglasio se o smrti čovjeka u Čakovcu

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

SINDIKAT medicinskih sestara objavio je priopćenje povodom slučaja u Čakovcu. Tamo je, podsjetimo, zbog greške medicinske sestre umro pacijent koji je došao na hemodijalizu.

Sinoć je rečeno da je moguće da su muškarcu u venu ubrizgali dezinficijens, ali ta priča nije potvrđena. Ono što je potvrđeno je da se radi o pogrešci.

Danas su se tim povodom javili iz sindikata medicinskih sestara.

"Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara – medicinskih tehničara povodom tragičnog događaja u Županijskoj bolnici Čakovec izražava najiskreniju sućut obitelji preminulog pacijenta", stoji na početku.

"Sindikat već godinama naglašava i upozorava kako nedostaje veliki broj medicinskih sestara i medicinskih tehničara, a najnovije istraživanje Ministarstva zdravstva ukazuje na nedostatak četiri do pet tisuća medicinskih sestara i medicinskih tehničara. No taj broj zasigurno je i puno veći jer je istraživanje Ministarstva zdravstva rađeno prema pravilnicima o sistematizaciji ustanova koji nisu u potpunosti usklađeni s Pravilnikom o normativima i standardima za obavljanje zdravstvene djelatnosti", pišu.

Kažu da već godinama upozoravaju na probleme

Kažu da već godinama traže bolje uvjete i povećanje upisnih kvota.

"Isto tako, Sindikat niz godina traži povećanje upisnih kvota u škole za medicinske sestre, traži da se struka proglasi deficitarnom, kao i da se uvede stipendiranje mladih koji će se odlučiti za ovaj častan i požrtvovan poziv te određeni vid stambenog zbrinjavanja, a sve zbog velikog manjka medicinskih sestara i medicinskih tehničara", dodaju.

"No za navedeno, nažalost, do sada nije bilo sluha u nadležnim institucijama, počevši od Ministarstva zdravstva, Ministarstva financija i Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te se očito krene govoriti o gorućim problemima tek kada se dogodi ovakva tragedija.

U trenutnoj situaciji kada smo suočeni s epidemijom covida-19, medicinske sestre i medicinski tehničari, kao i ostali radnici u sustavu zdravstva nalaze se pod dodatnim pritiskom i velikim opterećenjem, koliko psihičkim, toliko i fizičkim, te je potrebno hitno krenuti rješavati probleme koji utječu na funkcioniranje i organizaciju cjelokupnog zdravstvenog sustava", kažu.

"S obzirom na ovu tešku i tužnu situaciju pozivamo javnost i medije da se suzdrže od javne osude te molimo da se pričeka kako bi nadležne institucije utvrdile sve činjenice ovog nesretnog događaja", zaključuju.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.