Sindikati i Vlada bez dogovora: Koliko će nas rezanje plaća danas koštati u budućnosti?

SPORAZUM na kojemu se u Banskim dvorima radilo danima kako sindikati javnih i državnih službi ne bi izašli na ulice dan prije lokalnih izbora, Vlada danas, očekivano, želi baciti u smeće, što je iziritiralo sindikalca Vilima Ribić na sjednici premijerke Jadranke Kosor sa socijalnim partnerima.

Naime, Vlada želi smanjiti državnim i javnim službenicima plaće za šest posto te im ukinuti regres i božićnicu, što je i ministar financija Ivan Šuker istaknuo na početku sastanka. To daje solidnu osnovu za tužbu protiv države koju preveslani sindikati očito planiraju podignuti u ime 240 tisuća oštećenih ako se ispostavi da je njihov Vlada "pristala" na njihove uvjete samo da bi i oni predizborno šutjeli.

"Sporazum je svetinja! Pokrenut ćemo sudske tužbe i država će imati veći dug od onog kojeg plaćala umirovljenicima", priprijetio je šef Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja nakon što je napustio sastanak.

Predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske Spomenka Avberšek ispričala je novinarima u Vladi kako ih Šuker pritišće tvrdnjom da, ukoliko ne pristanu na ovakav rebalans, na jesen neće biti dovoljno novca u proračunu ni za plaće, niti za mirovine.

Sindikati su na to Šukeru odgovorili pritužbom da nije dirao u plaće zaposlenika u javnim poduzećima i u lokalnoj samoupravi.

Nove trošarine: Udarac na dobit operatera i/ili trošak građana

Ivica Mudrinić, predstavnik hrvatske udruge poslodavaca i predsjednik Uprave Hrvatskog Telekoma oglasio se po pitanju nove trošarine koja se razmatra i kazao da bi uvođenje poreza od jedne lipe na svaku SMS poruku bio "udarac na dobit operatera" i da bi doveo do poskupljenja usluge.

To je najvjerojatnije poruka da Hrvatskom telekom ne planira sam snositi troškove tog državnog nameta, što je također jedna od opcija prepuštena volji telekomunikacijskih kompanija. Nakon sastanka je kazao i da se ne treba posezati za vatrogasnim mjerama nego da je nužna strategija izlaska iz krize.

Branitelji i umirovljenici: U nas se zadnje treba dirati!

Silvano Hrelja iz Hrvatske stranke umirovljenika najavio je, pak, izlazak HSU-a iz Vlade ako dođe do rebalansa na štetu umirovljenika. Potkrijepio je to tvrdnjom da su mirovine zadnje u što se može dirati.

Identičan su argument upotrijebili i predstavnici udruga proizašlih i Domovinskog rata, prije svega Hvidre čijom nacionalnom koordinacijom predsjeda HDZ-ovac Josip Đakić. On ne misli ni danas da je svanuo dan da se objavi Registar branitelja - bolna točka ministarstava obrane, branitelja i policije u kojemu stoji da je Hrvatsku branilo pola milijuna ratnika.

"Registar branitelja ne donosi ništa novo i nikakve uštede, nego bi pojedinci šarafili po tome i tražili njihove ratne puteve", ustrajan je u svom odgovoru Đakić, dodajući da se radi o "pola milijuna ratnika u različitim vremenskim periodima, ne kuharima i pekarima, koji nemaju nikakve posebne povlastice na temelju svog statusa".

Na pitanje nije li sada vrijeme da se javnost zadovolji i da se, prilikom rebalansa proračuna kojim će biti oštećeni liječnici, profesori i umirovljenici, Registar objavi na jedan od mnogih predlaganih načina kojima se informacije o ratnim putevima i osobni podaci ne bi objavljivali odgovara: "Neka prvo objave registar partizana i desetke tisuća ratnika Narodnooslobodilačke borbe".

Sastanak Vlade i socijalnih partnera nastavlja se sutra oko 15 sati.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.