DNEVNE brojke novozaraženih u Singapuru posljednjih su tjedana dostigle nove rekorde, prešavši granicu od 5000 prvi put prošle srijede.
Ministarstvo zdravstva opisalo je to kao "neobičan porast". Dok se broj dnevnih novih slučajeva od tada smanjio na oko 3000, vlasti oprezno prate broj ozbiljnih zaraza koje zahtijevaju liječenje u jedinici intenzivne njege, piše SCPM.
Bolnice u državi suočavaju se sa sve većim rizikom od preopterećenja jer se više sredstava preusmjerava na zbrinjavanje pacijenata s koronom. Bolnice se također suočavaju s kadrovskim ograničenjima.
Kako bi pokušao ublažiti pritisak na sustav, Singapur je zadržao stroge mjere koje ograničavaju društvena okupljanja na dvije osobe barem do kraja studenog. Ipak, zemlja nastavlja s planovima za ponovno otvaranje granica. Počeli su dopuštati cijepljenim putnicima iz 10 zemalja, uključujući Sjedinjene Države i Britaniju, da slobodno izlaze bez karantene, a proširit će popis na Južnu Koreju, Australiju i Švicarsku kasnije ovog mjeseca.
Što je uzrokovalo veliki dnevni broj slučajeva u Singapuru?
Singapur je zabilježio više od 200.000 slučajeva koronavirusa od početka pandemije. Gotovo polovica njih prijavljena je samo u listopadu, što je dokaz da se proširila zaraznija varijanta delta.
"U usporedbi s drugim varijantama, čini se da delta stvara više virusnog materijala, a postoji i produljeno izlučivanje kod zaraženih", kaže Leo Yee Sin, izvršni direktor Nacionalnog centra za zarazne bolesti.
Dodaje da je studija Centra pokazala da pacijenti s delta sojem češće imaju upalu pluća i da im je češće potrebna suplementacija kisika.
Dale Fisher, profesor na medicinskom fakultetu Yong Loo Lin, rekao je da je porast očekivan. "Iako su cjepiva vrlo učinkovita u prevenciji teških bolesti, ona ne štite dobro od blage i asimptomatske bolesti", rekao je za This Week In Asia.
"Sve zemlje trebaju očekivati porast blagih slučajeva kada se ograničenja ublaže. Delta znači da će do porasta doći brže jer se prijenos događa među mnogim cijepljenim ljudima, a također, naravno, i necijepljenima", rekao je Fisher.
Alex Cook, izvanredni profesor na Fakultetu javnog zdravstva, sugerirao je da je opuštanje praćenja kontakata, karantene i izolacije također pridonijelo sadašnjem valu.
"Većina zaraženih u Singapuru se sada oporavlja kod kuće, a s blažim mjerama za njihove kontakte postoji više mogućnosti za interakciju između onih koji su zaraženi i onih koji to tek trebaju biti", kazao je.
Popuštanje mjera
Singapur je u lipnju najavio da će napustiti svoju zero-covid strategiju u korist novog plana za život s virusom. Međutim, krajem rujna Singapur je bio prisiljen odgoditi ublažavanje ograničenja zbog rasta broja novih slučajeva izazvanog delta varijantom.
Nove mjere stupile su na snagu 27. rujna i trebale su završiti 24. listopada. Prema tim mjerama, društvena okupljanja su ograničena na najviše dvije osobe, a radnici se potiču da ostanu kod kuće.
Koliko će trajati trenutni val?
Oko 98 posto pacijenata s koronom u Singapuru ima blage simptome ili ih uopće nema, što vlasti vide kao pozitivan pokazatelj.
Singapur ima jednu od najviših stopa procijepljenosti u svijetu. Oko 84 posto od 5.45 milijuna stanovnika u potpunosti je cijepljeno. Otprilike 16 posto primilo je booster dozu.
Premijer Lee Hsien Loong rekao je da su vlasti na oprezu zbog mogućih iznenađenja, ističući da su slučajevi u zapadnoj Europi u porastu.
"To se može dogoditi i nama". rekao je medijima nakon summita G20 u Rimu.
Singapur ima jednu od najnižih stopa smrtnosti od korone na svijetu, 0.2 posto od svih slučajeva.