Desa je prodala stan i donirala 600.000 kuna. Ovo su priče mladih kojima je pomogla

Foto: Nina Đurđević

SEVERINA I SINIŠA su dvoje mladih ljudi kojima su nesebičnom odlukom jedne žene omogućeni željeno školovanje i rad na talentima. Severina se bavi glumom, a Siniša slikanjem i oboje su stipendisti fonda koji je pokrenut na inicijativu Dese Baković, žene koja je u 100. godini odlučila prodati svoj stan i novac darovati za obrazovanje djece slabijeg imovinskog stanja.

Stogodišnjakinja darovala 600.000 kuna i osigurala školovanje djeci slabijeg financijskog stanja

Anja Zulić programska je asistentica zaklade Solidarna, a trenutno radi na kampanji za Fond Dese Baković. Kampanja se zove Jedan za jedan te se preko nje prikupljaju sredstva za djecu slabijeg imovinskog stanja kako bi im se omogućilo obrazovanje.

"Kampanja se zove Jedan za jedan zato što je za svaki jedan euro anonimni donator osigurao još jedan i to sve do iznosa od 40.000 eura. Donator želi ostati anoniman. On aktivno prati kampanju, zadovoljan je njom, ali ne želi da se s njegovim imenom izlazi u javnost", priča nam Anja Zulić.

Fond Desa i Jerko Baković nastao je 2018. godine kada je tadašnja stogodišnjakinja Desa Baković prodala svoj stan, uz dogovor da u njemu ostane do smrti, a novac je donirala Zakladi Solidarna kako bi se financiralo školovanje siromašne djece. 

Na ovom linku možete doznati više informacija o Fondu Desa & Jerko Baković i donirati novac za Fond, dok na ovom linku možete doznati više o ostalim akcijama zaklade.

Desa Baković, Foto: Hina

Desa nije imala priliku za obrazovanje. Zbog izrazito lošeg imovinskog stanja njene obitelji nije imala sredstava za školovanje, pa je zato htjela svoje donacije usmjeriti na školovanje djece. Umrla je 2019. u 103. godini.

Stipendisti najčešće dolaze iz najnerazvijenijih dijelova Hrvatske

Anja Zulić nam priča kako stipendisti najčešće dolaze iz najnerazvijenijih dijelova Hrvatske - Banije, Korduna i rubnih područja Like. U godini kada je uspostavljen fond pokrenut je i Solidarni razred s 29 učenika, od kojih je 23 stiglo do mature, a trenutno imaju još šest aktualnih stipendista. 

"Htjela bih istaknuti da je stipendija višegodišnja i prilagođena svakom djetetu, a ne samo talentiranoj djeci kao što je velik broj drugih. Također, ona je specifična po tome što djecu prati do mature, dakle, uzrast djece od 10 do 18 godina.

Mjesečnim stipendijama pokrivamo različite troškove, od kupovine udžbenika i školskog pribora, javnog prijevoza jer neka djeca putuju i do 50 kilometara do škole, psihoterapeutske tretmane, medicinske potrepštine i još puno toga", ispričala nam je.

Severina za Severinu, Siniša za Sinišu

Stipendija u prosjeku iznosi 112 eura mjesečno, a u Zakladi se nadaju da će s obzirom na sva poskupljenja uskoro moći povećati iznos.

"Severina Vučković i grafički dizajner Siniša Mareković su donatori fonda i pristali su sudjelovati u kampanji. Donirali su svoje vrijeme i talent da bi pomogli ostvarenju našega cilja tako da je slogan ove kampanje Severina za Severinu, Siniša za Sinišu, euro za euro. Pozivam sve ljude da podrže ne samo kampanju već i fond jer nakon završetka kampanje također mogu donirati", poručila je Zulić.

Siniša Matijević i Severina Lajtman, Foto: Nina Đurđević

Iskustvo stipendistice Severine: Zahvaljujući Fondu upisala sam umjetničku školu

Severina Lajtman ima 20 godina i studira rumunjski i ukrajinski jezik na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Bavi se glumom i želja joj je jednoga dana upisati Akademiju dramskih umjetnosti. Zahvaljujući Fondu Dese Baković i Zakladi Solidarna, uspjela je upisati i završiti Privatnu umjetničku školu u Zagrebu.

"Bavim se glumom, imala sam razne nastupe i kada su vidjeli da imam glumački talent, moj nastavnik se angažirao zajedno s Romskom organizacijom mladih Hrvatske, došli su do Solidarne i s njima dogovorili financiranje Privatne umjetničke gimnazije. Tako je nastala naša suradnja", ispričala nam je Severina.

"U početku nisam razumjela što to točno znači, a kasnije sam shvatila da škola košta i da mi sve ovo zapravo jako puno znači. Zahvalna sam jer mi je škola koju sam pohađala nudila jako dobre umjetničke programe i stručne djelatnike uz koje sam se samo sve više razvijala.

Foto: Nina Đurđević

"Dobila sam i drugačiji pogled na svijet. Počela sam kritički razmišljati, gledati kako ću se snaći u životu. S 14 godina sam došla u učenički dom u Zagreb, inače sam iz Međimurja, i tada sam se osamostalila. Shvatila sam da je sve na meni i da si život mogu posložiti da bude onakav kakav ja želim da bude", ispričala nam je Severina.

Priča da je suradnja za kampanju Jedan za jedan nastala tako što ju je Solidarna angažirala kao svoju bivšu stipendisticu.

"Htjela sam uzvratiti pomoć Solidarnoj zbog svega što su učinili za mene. Imala sam i želju upoznati Severinu. Ona je jedna jako topla osoba i bilo nam je super snimati kampanju s njom.

Foto: Nina Đurđević

Rekla mi je da budem ustrajna i uporna u pokušajima da upišem Dramsku akademiju, ali isto tako mi je rekla i da nije kraj svijeta ako ju ne upišem. Dala mi je jako puno dobrih savjeta", ispričala nam je. Severina je ušla u uži krug za upis na Dramsku akademiju, no na koncu ju nije uspjela upisati. Ipak, kaže da će nastaviti pokušavati pa će tako već ove godine ponovno ići na prijemni.

Osamnaestogodišnji Siniša: Zaklada mi je pomogla financijski, ali i moralno

Siniša Matijević ima 18 godina i uskoro će završiti Srpsku opću pravoslavnu gimnaziju. Nakon toga planira upisati Likovnu akademiju. Kaže da dugi niz godina nije imao podršku okoline u kojoj je odrastao, ali da je uz pomoć jedne nastavnice, ravnateljice škole i Zaklade Solidarna uspio. 

"Sve je počelo preko ravnateljice osnovne škole u koju sam išao jer ondje nisam imao podršku nastavnika koji nisu prepoznali moj talent, a čak sam doživljavao i neka negativna iskustva. Međutim, ravnateljica je pred kraj osmog razreda nakon dugog vremena prepoznala moj rad i tako smo došli do stipendije.

Foto: Nina Đurđević

"Išao sam na razna natjecanja, s nastavnicom tehničke kulture Biserkom Papa-Neskusil smo jedan kolega iz škole i ja bili državni prvaci u modeliranju i tako je sve krenulo. Počeo sam se baviti slikarstvom od najranije dobi, no tek sam u petom razredu počeo više razvijati svoj talent. Tako sam od petog do osmog razreda išao na likovnu radionicu i nakon toga sam došao u Zagreb", priča nam Siniša.

Kaže da je u osmom razredu otkrio da može crtati zatvorenih oči, a ispričao nam je kako je došao do tog saznanja:

"Stric je bio kod nas u gostima, a ja sam taman tada slikao jednog susjeda. U šali je rekao da bih ga dobro mogao nacrtati i zatvorenih očiju pa sam to i probao. Uspjelo je i zbog toga sam nastupao i na Supertalentu", priča nam Siniša.

Nastup na Supertalentu - crtanje zavezanih očiju, Screenshot: YouTube

Kaže da su mu Fond i Zaklada najviše pomogli pružajući mu moralnu podršku jer mu je to bilo najpotrebnije. Kaže da su mu financirali jedan od najboljih, a ujedno i jako skup tečaj slikanja. "Sam bih si to puno teže mogao priuštiti. Ja sam svoj put s njima završio, ali drago mi je što im mogu pomoći daljnjom promocijom jer mi je bilo odlično bilo s njima", zaključuje.

"Bilo mi je super raditi sa Sinišom Marekovićem, radili smo kratki spot, imam super mišljenje o njemu", kazao nam je Siniša Matijević.

Foto: Nina Đurđević

Zaklada Solidarna bavi se brojnim projektima za pomoć ljudima u Hrvatskoj

Zaklada se od 2016. godine i bavi zaštitom ljudskih prava, provedbom različitih programa, a radi i na različitim fondovima poput velikog Fonda za žene. Također ima fond Solidarno s Ukrajinom koji se bavi pomoći ukrajinskim izbjeglicama te brojnim drugima.

Za vrijeme potresa bio je aktivan Fond 55 koji je zaslužan za najveću vidljivost Solidarne, a zaklada je i dalje aktivna na Baniji kroz različite vrste programa, pa tako trenutno završavaju gradnju kuća, a imaju i projekt Banija se budi koji je usmjeren na revitalizaciju cijelog područja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.