MJESEC dana uoči slovenskog preuzimanja predsjedanja Vijećem EU, deseci tisuća građana prosvjedovali su protiv konzervativne vlade u Ljubljani i zahtijevali ostavku premijera Janeza Janše, piše Deutsche Welle.
Najmanje 20.000 prosvjednika u Sloveniji pozvalo je na ostavku vlade i zahtijevalo izvanredne izbore, javila je slovenska televizija. Organizatori prosvjeda kažu da ih je bilo 40.000. Na skupu u glavnom gradu Ljubljani sudjelovali su sindikati i oporbene stranke. Prosvjednici su uzvikivali "izbori sada". Na jednom transparentu je pisalo "Smrt janšizmu, sloboda za sve". Mnogi prosvjednici su došli na biciklima, koji su simbol antivladinog pokreta.
Mnogi su nosili maske, u skladu s pravilima protiv koronavirusa. Usprkos tome, Janša je optužio prosvjednike da doprinose širenju koronavirusa nedozvoljenim skupovima, ocijenivši to kao zločin.
Pritisci na medije i pravosuđe
Kritičari optužuju desničarskog premijera Janeza Janšu za sve autoritarniju vladavinu. Između ostalog, kritiziran je zbog odnosa prema medijima. Otkako je preuzeo funkciju u ožujku 2020, više puta je napadao medije i novinare, pa i one iz inozemstva.
Njegovi protivnici također optužuju Janšu da koristi pandemiju koronavirusa za podrivanje neovisnosti pravosuđa.
Janša (62) je jedva "preživio" izglasavanje nepovjerenja parlamentu u srijedu. Zahtjev su podnijele četiri oporbene stranke koje ga optužuju za propuste u suzbijanju pandemije, naprimjer, u nabavci cjepiva. Janša te optužbe naziva zavjerom ljevice.
Predsjedanje Vijećem EU od srpnja
Janša se smatra velikim poštovateljem bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa. Prošlog studenog, usprkos činjenici da glasovi na američkim predsjedničkim izborima još uvijek nisu bili prebrojani, on je, za razliku od čitavog svijeta, čestitao republikancu na navodnoj pobjedi na izborima. Na kraju je ipak pobijedio Joe Biden.
Slovenija u srpnju od Portugala preuzima rotirajuće predsjedanje Vijećem EU.
Janša je sredinom tjedna najavio kako će proširenja EU na zapadni Balkan biti jedna od glavnih tema šestomjesečnog predsjedanja.
U Bruxellesu je Janša sve više i više izoliran zbog svog odnosa prema vladavini prava i podršci Viktoru Orbanu koji već godinama vodi konfrontacijski kurs naspram središnjih ustanova EU.