U ZOOLOŠKOM vrtu u Zürichu su zbog smrtonosnog virusa u mjesec dana uginula tri azijska slona.
Zoološki vrt s pogledom na najveći švicarski grad sada ima samo pet ovih veličanstvenih stvorenja koja se nalaze u nastambi za slonove od 11.000 četvornih metara.
Dvogodišnji slon Umesh prvi je krajem lipnja umro od EEHV-a (elephant endotheliotropic herpesvirus), a samo nekoliko dana kasnije i njegova osmogodišnja sestra Omysha. Prošle subote je uginula Ruwani, petogodišnja ženka iz drugog krda.
Sve životinje su podlegle virusu herpesa munjevitom brzinom, imale su unutarnja krvarenja i otkazivali su im organi.
"Još uvijek ne znamo zašto se to događa"
"Ovaj je virus glavni uzrok smrti slonova između dvije i osam godina koji se nalaze u zatočeništvu", rekao je za AFP kustos zoološkog vrta Pascal Marty. Dodao je da virus ubija i slonove u divljini, ali da ga je teže dijagnosticirati.
Ovaj se virus nalazi latentno u gotovo svim slonovima, kako u divljini tako i u zatočeništvu, ali u nekim slučajevima može iznenada postati smrtonosan, pri čemu životinje ugibaju u roku od nekoliko dana.
"Još uvijek ne znamo zašto se to događa", rekao je Marty.
Protiv ove bolesti ne postoji cjepivo, a učinkovitost antivirusnih lijekova je ograničena - kada se oboljenje manifestira, unatoč terapiji preživi samo oko trećine slonova.
"Posebno frustrira što ne možemo ništa učiniti, unatoč najboljoj veterinarskoj skrbi Sveučilišne veterinarske bolnice u Zürichu", rekao je ravnatelj zoološkog vrta Severin Dressen.
Ugrožena vrsta
Veterinar Bhaskar Choudhury, član Međunarodnog saveza za očuvanje prirode (IUCN), kazao je da je epidemiologija bolesti još uvijek nepoznata.
"Virus povremeno šire odrasle jedinke, češće tijekom razdoblja stresa, te se smatra da se pritom inficiraju mladi slonovi", rekao je Choudhury za AFP.
Azijski slonovi, koji mogu živjeti i do 60 godina, na popisu su ugroženih vrsta IUCN-a. U divljini ih je ostalo samo oko 50.000.