Ušli smo u treću nedelju od kako je pala nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu i pobila 14 ljudi. 17. novembra preminula je još jedna od tri teško ranjene osobe koje su preživele 1.novembar 2024. Jeziva tišina prekriva Srbiju, naročito Novi Sad.
Gromoglasnost sveća na protestima u Novom Sadu i Beogradu ne može da utiša i sakrije ni uporni pokušaj režimskih medija da narativ odvuku u drugom pravcu i svedu ga na pokvarenost opozicije koja opet, eto, zloupotrebljava tragediju u dnevno-političke svrhe.
Nije ovde u pitanju samo ona uobičajena tišina saučestvovanja u boli porodica, muk pijeteta, već neobjašnjiva i nezabeležana tišina institucija, pre svega državnog tužilaštva. Oni za ovo vreme nisu našli za shodno da zatraže privođenje i istragu makar odgovornih lica u lancu rekonstrukcije Železničke stanice koji su stavili svoje potpise na dokumentima projektovanja, izvođenja i nadzora, kao i onih koji su potpisali preporuke Zavoda za zaštitu spomenika, jer je objekat stanice pod zaštitom države.
Bes javnosti
Čuđenje i bes javnosti pojačava stanovište građevinske i advokatske struke, ali i predstavnika pravosuđa, koji su u više navrata u medijima jednoglasno istakli da je proces utvrđivanja odgvornosti u ovom sektoru relativno lak i jednostavan, zbog jasnih i preciznih procedura u lancu odgovornosti.
Najsvežiji primer brzog i efikasnog postupanja imali smo u sremskom selu Vojka, na šezdesetak kilometara od Novog Sada, gde su pre neki dan 10.novembra, u požaru u nelegalnom Domu za stara i nezbrinuta lica stradale dve osobe. Odmah su privedena dva lica odgovorna za nezakoniti status i aktivnosti u objektu, a nakon par dana i štićenik Doma koji se sumnjiči za izazivanje požara. Setimo se da je 2012. šestoro mladih ljudi stradalo takođe u požaru u novosadskoj diskoteci "Kontrast", a da su četiri odgovorne osobe ne samo odmah privedene nego i osuđene na ukupno 30 godina zatvora.
Politička odgovornost se zaustavila na ostavci resornog ministra Gorana Vesića. Snažne sugestije predsednika Vučića na Glavnom odboru vladajuće stranke da i ostali potencijalno odgovorni za tragediju preuzmu personalnu (da li i kolektivnu?) odgovrnost naišle su, bar do 18.novembra, na zid iste one tišine. Konfuzija u javnosti koju su proizvele pomenute kontroverze netipične čak i za Srbiju, samo su dodatno produbili nepoverenje u institucije i otvorile prostor za najrazličitije kalkulacije i teorije zavere.
Indikativan moment
Ono što je zaparalo uši nekim od ozbiljnijih i neutralnijih analitičara kojih u Srbiji nema previše, jesu delovi TV intervjua koji je Vučić dao nekoliko dana nakon pada nadstrešnice. Posebno je bio indikativan momenat kada se, vidno zabrinut i očajan, požalio novinarki da "... nakon ovoga niko neće hteti da potpisuje građevinska dokumenta..."
Naravno da je to pokazalo predsednikovu duboku strepnju za poštovanje rokova izvođenja radova na objektima koji treba da budu kruna drugog predsedničkog mandata i bitno odrede njegovu ukupnu političku sudbinu. "Dragulj u kruni" svakako je novi grad u kome će biti održana svetska izložba EXPO 2027., ali njemu moraju prethoditi radovi na pristupnoj linijskoj infrastrukturi, izgradnja prve dve linije metroa, radovi na Beogradskom sajmu, i još jedan dragulj – Nacionalni stadion. Tome ćemo dodati i kapitalni infrastrukturni posao koji je u toku i koji će autoputem povezati Novi Sad sa Rumom - popularno nazvan Fruškogorski koridor. Time bi zaokružili korpus istorijskih poduhvata koje, sa rekonstrukcijom novosadske Železničke stanice, povezuju bar dve važne činjenice: rade ih i radile su ih ukupno četiri kineske kompanije, a da pritom nijedan od ugovora sa državom nije dostupan javnosti?!
Bezizlazna situacija
Vratimo se, u svetlu ovih saznanja, novosadskoj nadstrešnici. Interesantno da je finansijer, investitor i podizvođač ovih poslova država Srbija i domaće privatne firme, dok su izvođači konzorcijum dve kineske firme, a nadzor mađarska firma koja ima svoju franšizu i u Novom Sadu.
Kada sagledamo sve ove okolnosti potpuno je jasno da je srbijanska država zarobljenik kineskih investicija, ali i rezervnog veta povodom Kosova u Ujedinjenim Narodima, naročito ako Rusija omane zbog budućih dilova sa Trumpom. Nije daleko od pameti da se bezizlazna situacija u koju smo se doveli, zbog kineskog prisustva i uticaja u našim životima, može povezati sa misterioznim odlaganjem istražnih i sudskih radnji i postupaka protiv odgovornih u novosadskoj tragediji.
Zli jezici su skloni teorijama da još niko nije priveden kako bi svi bili dostupni u procesu tzv. "hendlovanja", dogovoranja o podeli i preuzimanju odgovornosti, na način da Kinezi i Mađari prođu što jeftinije, jer nam od njih toliko toga zavisi.
Takođe, zli jezici ukazuju da su mađarskoj firmi Utiber, koja je bila zadužena za nadzor na novosadskoj Železničkoj stanici, dodeljeni poslovi i na izgradnji Nacionalnog stadiona, u saradnji sa mađarskom firmom Vikoti Mernok Iroda. Magazin Forbs je u julu pisao da su ove dve firme dobile posao kao podizvođači najbogatijeg Mađara, Lorenca Mesaroša. To je onaj koji je 1990. osnovao malu firmu u rodnom mestu Viktora Orbana, sa kojim je drugovao od detinjstva, i koji je u trenucima zahvalnosti i egzaltacije znao da uzvikne "Bog, sreća i viktor Orban"
Velika strepnja režima
Druga velika strepnja režima jeste kako sačuvati tajnost ugovora, sa kojih u novosadskoj aferi može da se skine oznaka tajnosti, i pod pritiskom javnosti pokrene lavina, svojevrsni "domino efekat" otvaranja svih ostalih ugovora. Tada bi možda mogli svedočiti i o koruptivnim radnjama, pogotovo što je većina završenih i nezavršenih poslova sa Kinezima bila i jeste u ogromnoj nesrazmeri na početku dogovorenih, usput korigovanih i do kraja enormno uvećanih finansijskih obaveza države prema njima.
Koliko ove teorije zavere i insinuacije dela analitičke javnosti "drže vodu" saznaćemo kada jednog dana državni organi Srbije konačno krenu da privode i istražuju odgovorne. Sigurno je da će srbijanska javnost, pogotovo novosadska, pomno pratiti tokove istrage i eventualnih sudskih procesa, i sa velikom osetljivošću reagovati na sve eventualne pokušaje zataškavanja i "žrtvovanja".
Pored svega, režim će morati da strepi i da se nada kako se faktorima ozbiljnih političkih i poslovnih pritisaka, koje smo opisali i koji ih tek čekaju, neće pridružiti i pritisak nove američke administracije u vezi sa najavljenim ekonomskim suprotstavljanjem Kini.
Vučić je bio spreman da Briselu, pa čak i Moskvi kaže NE, da li će to biti slučaj i sa Trumpom?
Zbog gotovo potpune cenzure medija u Srbiji i nemogućnosti građana Srbije da se o ovoj temi potpuno i istinito informiraju, te izvjesne mogućnosti da se tema zataška, Index će je pratiti izrazito intenzivno. Ukoliko imate važna saznanja vezana uz tragediju u Novom Sadu, javite nam se na desk@index.hr. Sve članke o ovoj temi možete pratiti i na Index.hr aplikaciji pod tagom Novi Sad.