SRBIJA traži prihvatljiv način da izbjegne sukob s Bruxellesom oko problema Kosova kako ne bi ugrozila vlastiti put u Uniju, koji još nije službeno niti započeo.
Westerwelle će, tvrde mediji, od Beograda zahtijevati da povuče ili barem ublaži tekst svoje rezolucije, a strategija srpskog državnog vrha će, s druge strane, biti pokušati dobiti, ako već ne datum početka pregovora, onda bar čvršće garancije za priključenje EU od dosadašnjih uopćenih o "budućnosti Srbije u Uniji", što su do sada redovno ponavljali svi europski dužnosnici prilikom posjeta Beogradu. Uz to, Srbija zauzvrat očekuje i garanciju za sigurnost i opstanak Srba na Kosovu, a sve najavljeno je, kako se navodi, principijelni minimum od kojega vlasti u Beogradu neće odustati, ali će jasno dati do znanja i da ne žele sukob s EU-om zbog Kosova.
"Stav Srbije je pretvrd, a zainteresiranost Njemačke za proširenje Unije - nikakva!"
No analitičari u Srbiji tvrde kako je vjerojatnost za postizanje dogovora minimalna, "jer pozicija Beograda je u ovom trenutku tvrda, a zainteresiranost Nemačke za daljnje proširenje EU-a nakon ulaska Hrvatske - gotovo nikakva", navodi Blic.
Neimenovani izvori iz samog vrha vlasti listu su izjavili kako vjeruju da će, ukoliko Srbija dopusti da se pitanje Kosova poveže s problemom pristupanja EU, svaki idući korak Beograda biti uvjetovan nekim zahtjevom vezanim uz Kosovo te će se na kraju kao jedan od temeljnih uvjeta postaviti i onaj da Srbija prizna Kosovo.
Srbija još uvijek kao svoj adut vidi činjenicu da Kosovo bez njezinog pristanka ne može dobiti svoj zasebni stolac u Ujedinjenim narodima. No srpski analitičari europskih integracija vjeruju da tvrdi stav Srbije šteti njenim europskim integracijama te upozoravaju kako Beograd propušta mogućnost da uđe u grupu s Albanijom i Crnom Gorom, koje će 10. listopada dobiti status kandidata.