Šušnjar: Od 2012. do 2024. zaprimljeno 2050 prijava projekata za regionalne potpore

Foto: Hina

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar rekao je da konačnim prijedlogom izmjena Zakona o poticanju ulaganja žele poticati ulaganja u manje razvijene krajeve  navevši da je od 2012. do 2024. zaprimljeno 2050 prijava projekata ulaganja za korištenje regionalnih potpora.

"Provedbom zakonodavnog okvira za poticanje ulaganja je od listopada 2012. do rujna 2024. ukupno zaprimljeno 2050 prijava projekata ulaganja za korištenje regionalnih potpora za ulaganja od strane malih i srednjih poduzeća te velikih poduzetnika", rekao je Šušnjar predstavljajući konačni prijedlog izmjena i dopuna Zakona o poticanju ulaganja. 

Od toga se 422 prijave odnose na projekte velikih poduzetnika a 1628 prijava na projekte malih i srednjih poduzeća, pojasnio je. 

Do danas je, kazao je, od zahtjeva odustalo 308 poduzetnika dok su 84 prijave odbijene.

Naveo je kako planirana visina ulaganja od 1658 prijavljenih projekata iznosi oko 10,2 milijarde uz planirano otvaranje 44.030 novih radnih mjesta.

Šušnjar je kazao da od toga oko šest milijardi eura i 19.583 novih radnih mjesta odnosi se na projekte velikih poduzetnika dok se 4,2 milijarde eura - uz planirano otvaranje 24.447 novih radnih mjesta odnosi na projekte malih i srednjih poduzeća.

Ti projekti odnose se na ulaganja u metalo-prerađivačku industriju, turizam, IT te drvno-prerađivačku industriju, prehrambeno-procesnu industriju i sl.

Najviše projekata realizira se u Zagrebu, Zagrebačkoj županiji, Splitsko-dalmatinskoj županiji, Varaždinskoj, Istarskoj te Međimurskoj i Primorsko-goranskoj županiji. 

Povećavaju se bespovratne novčane potpore

Ministar gospodarstva je istaknuo da se predloženim izmjenama Zakona o poticanju ulaganja, među inim, povećavaju bespovratne novčane potpore za ostvarivanje novih radnih mjesta koje se dižu s dosadašnjih 3000 eura na 5000 eura, sa 6000 na 10.000 eura te s 9000 eura na 15.000 eura.

Također, dižu se i kapitalne potpore s 500.000 eura na milijun te sa milijun eura na dva milijuna eura, ovisno o nivou razvijenosti područja u kojem se vrši ta investicija, uz dodatno sniženje potrebnog radnih mjesta povezanih sa projektom ulaganja za mikro male i srednje poduzetnike s 50 na 30.

Naveo je i da se izmjenama i dopunama zakona povećavaju pragovi za prijavu za regionalne potpore sa sto milijuna eura na 110 milijuna eura, potpore za usavršavanje sa dva na tri milijuna eura, povećanje prilagođenog iznosa potpore za projekte ulaganja iznad 50 milijuna eura te snižavanje pragova registrirane stope nezaposlenosti kao preduvjeta za korištenje bespovratne novčane potpore za ostvarivanje novih radnih mjesta.

Tijekom kraće rasprave zastupnici su pozdravili donošenje zakona koji će imati izravan utjecaj na otvaranje novih radnih mjesta i unaprjeđenje poslovnog okruženja za domaće i strane investitore.

Pozdravivši zakonske izmjene SDP-ov Boris Piližota smatra da bi te mjere postigle puni učinak potrebno je dodatno smanjiti administrativne prepreke koje su još značajan izazov za sve investitore u Hrvatskoj.

Upozorio je i da to što od ukupnog broja prijava više od 300 poduzetnika je odustalo te je znatan dio njih i odbijen što, ocjenjuje, može sugerirati da mnogi investitori nailaze na prepreke koje ih obeshrabruju već u fazi prijave.

"Time gubimo potencijal za zapošljavanje i gospodarski rast", kazao je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.