Svim ugostiteljima zabranjen rad nakon ponoći

Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL

DANAS se uvode nove epidemiološke mjere za ugostitelje. HZJZ će tijekom dana objaviti detaljne mjere.

Ovo su nove mjere i preporuke za kafiće i restorane koje smo doznali od Marina Medaka:

  • Na svakih 50 osoba u ugostiteljskim objektima pazit će po jedan covid-redar
  • Broj osoba ovisit će o broju kvadrata objekta, po jedan gost na svaka četiri četvorna metra 
  • Fizički razmak između stolova treba biti tri metra
  • Ne smije biti švedskog stola
  • Zabranjeni su plesni podiji
  • Sve radi do ponoći pa tako i svadbe
  • Maske za goste dok hodaju po objektu i ne sjednu za stol i počnu konzumirati hranu i piće

Nacionalni stožer civilne zaštite objavio je danas odluku prema kojoj je svim ugostiteljima zabranjen rad nakon ponoći.

Ugostiteljski objekti smiju raditi od 6 sati ujutro do 24 sata. Odluka se odnosi i na pružatelje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu i obiteljska poljoprivredna gospodarstva, a ne odnosi se na hotele, kampove i privatni smještaj.

Odluka na snagu stupa od sutra, a nije navedeno do kada će se primjenjivati.

Lokalni stožeri mogu uvesti i kraće radno vrijeme

Na prijedlog županijskog stožera civilne zaštite radno vrijeme ugostiteljskih objekata i drugih pružatelja ugostiteljskih usluga može se, za područje pojedine jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, dodatno ograničiti, napominju iz Stožera. 

"Pravne ili fizičke osobe koje upravljaju ugostiteljskim objektima, pružatelji ugostiteljskih usluga u domaćinstvu i OPG-ovi obvezni su organizirati rad u skladu s općim i posebnim preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te osigurati da se njihovi zaposlenici i gosti pridržavaju utvrđenih epidemioloških mjera", navodi se u odluci. 

Odluka o Privremenom Uređivanju Rada i Radnog Vremena u Ugostiteljstvu by Index.hr on Scribd

Medak: Svi redom ćemo propasti

Predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja Marin Medak za Index je komentirao uvođenje novih epidemioloških mjera za ugostitelje, navodeći kako su one nerealne i da će, ako ih se ugostitelji budu pridržavali, svi redom propasti.

"Jučer smo održali sastanak sa Stožerom i prema novim mjerama koje još nisu objavili, razmak između stolova u ugostiteljskom objektu mora biti tri metra, dok od stolca do stolca razmak mora biti 1,5 metar, a po osobi se mora osigurati četiri kvadrata. Trebamo imati i po jednog covid-redara na svakih 50 gostiju, kojeg bi mi trebali plaćati, a da kontrolira pridržavaju li se mjera", rekao je Medak za Index.

Istaknuo je kako je minimalna investicija ugostitelja po kvadratu lokala 1000 eura, a da se često penje i do 2000 eura.

"Restoran će u najboljem slučaju moći ostvariti promet od 3000 kuna dnevno, a hladni pogon za mjesec dana je oko 150.000 kuna"

"Uzmimo primjer da na 100 kvadrata lokala imaš investiciju od 150.000 eura. Dio prostora otpada na sanitarni čvor, kuhinju, šank te tako ostane svega 60 kvadrata uslužnog prostora. Dakle, na tom prostoru možeš uslužiti svega 15 gostiju. I sad uzmimo primjer da imamo ljude i na ručku i na večeri, po dva sitinga maksimalno (po dvije ture gostiju), s tim da je to nerealno jer u Hrvatskoj nemamo takvu platežnu moć da toliko ljudi dođe i na ručak i na večeru. Znači dnevno možemo imati maksimalno po 60 gostiju, a treba uzeti u obzir da je Hrvatskoj prosječan iznos računa u restoranu 55 kuna. Znači dnevni promet u jednom restoranu u ovom novim okolnostima može iznositi u prosjeku oko 3000 kuna. A hladan pogon restorana mjesečno košta oko 150.000 kuna. Da si teoretski cijelo vrijeme pun, ti si u debelom minusu", rekao je Medak.

"Rekli smo im da ne možemo tako raditi, odnosno da ćemo poštivati sve mjere pod uvjetom da nas država obešteti", dodao je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.