PRVI je dan ljeta. U Hrvatskoj već nekoliko dana traje toplinski val, a meteorolozi najavljuju da njegov vrhunac tek stiže i to u drugom dijelu tjedna.
"Vrhunac toplinskog vala izgledan je u četvrtak, kad bi se temperature mogle popeti i do 38, 39. Mogle bi se približiti visokoj brojci od 40, stoga ne čudi da je na snazi najviši stupanj upozorenja DHMZ-a", kazala je meteorologinja N1 Tea Blažević.
Najviše temperature danas izmjerene su u Zagrebu i Sisku - čak 35 stupnjeva.
Toplinski val će, prema najavama meteorologa, trajati sve do kraja tjedna. Za vikend se najavljuje promjena vremena u obliku pljuskova, a tada bi i temperature trebale popustiti. Prema sedmodnevnoj prognozi DHMZ-a, u subotu se očekuju pljuskovi i nevremena, a temperatura će u dijelovima zemlje pasti i za 10-ak stupnjeva.
DHMZ izdao crveno upozorenje za četvrtak za područje Osijeka i Zagreba
Za sutra je na snazi žuto upozorenje Meteoalarma zbog vrućina za cijelu zemlju. Za Slavoniju je na snazi narančasto upozorenje. Već u srijedu je narančasto upozorenje prošireno na gotovo cijelu zemlju.
U četvrtak, kada će biti vrhunac vala, izdano je narančasto upozorenje za cijelu zemlju, dok je za područje Zagreba i Osijeka izdano najviše, crveno upozorenje.
Što nas čeka sutra?
Na uglavnom sunčanom istoku sutrašnje jutro donijet će osvježenje jer će temperatura noćas nakratko biti niža od 20 stupnjeva. Danju će zagrijati i do 37, a pri toj temperaturi ni povremeno umjeren jugozapadnjak neće donositi olakšanje, prognozira Izidor Pelajić za HRT.
U središnjim predjelima pretežno vedro, no atmosfera će i dalje biti mutna. Noć mirna i topla, mnogima neugodna, uz najnižu temperaturu od 19 do 22, a danju između 33 i 35. I na zapadu zemlje sunčano i vruće, u gorju najniža temperatura od 16 do 20, na obali i otocima oko 22 stupnja. Danju će puhati umjeren jugozapadnjak, a temperatura će biti između 28 i 33.
U gotovo vedroj Dalmaciji zapuhat će umjeren jugozapadnjak i jugo; more malo do umjereno valovito. Noć topla, u unutrašnjosti iznad 20, a na obali iznad 25 stupnjeva, dok će danju zagrijati do 33, u Zagori i do 36.
Sunčano s povremeno umjerenom naoblakom bit će na jugu Hrvatske, gdje bi nekima topla noć mogla biti čak manje ugodna od dana, tijekom kojeg će temperatura biti između 30 i 34 stupnja, a puhat će i umjereno jugo.
Promjena za vikend
Dani pred nama uglavnom će biti sunčani i vrući, osobito četvrtak, kad će temperatura rasti i do 38, ali od četvrtka će porasti mogućnost za lokalne pljuskove i grmljavinu, a temperatura će biti malo niža.
Na Jadranu pretežno vedro, povremeno umjereno jugo, za tim i južni i jugozapadni vjetar, nakratko u petak i sjeverozapadni. Temperatura se pritom neće znatnije mijenjati pa će noći biti tople, a dani vrući. Uglavnom mirno more mnogima će pružiti osvježenje, no idilično plavetnilo često će izostati. Razlozi su mutna atmosfera i smanjena vidljivost zbog povećanog transporta pijeska iz Afrike, koji će se nastaviti i idućih dana.
Zagrebački vatrogasci upozoravaju na velike vrućine
Vatrogasna postrojba Zagreb na svojoj je Facebook stranici upozorila na velike vrućine. Objavili su sliku na kojoj se vidi kako i za koliko raste unutarnja temperatura u autu u odnosu na vanjsku temperaturu.
Iz slike se vidi da je pri vanjskoj temperaturi od 38° život ugrožen već za 5 minuta ako je netko u zatvorenom autu.
Liječnik: Između 11 i 17 ne izlazite van
U Zagrebu je u ponedjeljak hitna intervenirala 21 put zbog toplinskog vala, što je 18 posto više nego inače, otkrio je dr. Mladen Hron iz Zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba za Novu TV. Najviše su zvali stariji građani.
“Glavno upozorenje je da se između 10 i 17 sati uopće ne izlazi van”, ističe Hron. To se upozorenje posebno odnosi na starije stanovnike, trudnice i kronične bolesnike.
Za djecu je najsigurnije izlaziti van ujutro do 9 sati i navečer nakon 18, kaže liječnik.
Otkrio je i kakvu bi hranu trebalo izbjegavati. “Roštilj je vrlo nezgodan po tim vrućinama. Općenito, slana hrana, izbjegavati alkohol, kavu. Za pivo se može strpjeti do 18 sati pa će onda biti manje pogubno”, rekao je liječnik.
Štampar: Toplinski val može biti opasan za starije, ovi simptomi su znak za uzbunu
I nastavni zavod "Dr. Andrija Štampar" objavio je preporuke po kojima se starije osobe u pravilu ne smiju izlagati suncu u razdoblju 11 - 16 sati, a ako to čine, trebaju se zaštititi šeširom, maramom ili kapom te nositi laganiju prozračnu odjeću i obuću.
Preporučene mjere zaštite zdravlja za starije osobe pri izlaganju visokim temperaturama zraka, koje je izradilo državno Povjerenstvo za provedbu akcijskog plana za ublažavanje posljedica toplinskog vala, pozivaju na obilato korištenje tekućine i izbjegavanje pržene hrane.
Potrebno je dnevno uzimati do dvije litre negazirane vode, juha, variva ili čajeva te puno sezonskog voća i povrća, kao i izbjegavati prženu, pohanu, slatku i jako zasoljenu hranu te začinjena jela.
Znakovi za uzbunu
Uz pridržavanje uputa liječnika o liječenju i uzimanju lijekova, nužna je učestalija kontrola krvnog tlaka, a pojava glavobolje, mučnine, vrtoglavice i dehidracije, suhoće usta i kože znaju biti znak za uzbunu.
Članovi obitelji, prijatelji, susjedi, znanci, članovi udruga u skrbi za starije u vrijeme vrućih ljetnih mjeseci trebaju učestalije kontaktirati sa starijom osobom, a u slučajevima njezine slabije funkcionalne sposobnosti čak i nekoliko puta na dan. Također je dobro da starije osobe uvijek uza se imaju osnovne podatke.
Čuvajte se toplinskog udara
U ovakvim vremenskim prilikama može doći do toplinskog udara, iznenadnog kolapsa organizma te je izuzetno važno simptome prepoznati na vrijeme jer ovakvo stanje može biti opasno po život.
Simptomi toplinskog udara su sljedeći: crvena, topla i suha koža (bez znojenja), jaka glavobolja, mučnina, vrtoglavica, ubrzani puls, izuzetno visoka temperatura tijela (i do 40°C unutar 10-15 minuta) i gubitak svijesti, piše Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije.
U slučaju da primijetite da vi ili netko vama blizak ima simptome toplinskog udara, odmah pozovite Hitnu pomoć. Premjestite osobu u hlad u vodoravni položaj i podignite noge u visini kukova, skinite joj odjeću. Stavite na vrat, pazuhe ili prepone hladne obloge ili prskajte hladnom vodom, hladite ventilatorom ili lepezama.
U svakom slučaju, pokušajte sniziti tjelesnu temperaturu ispod 38 stupnjeva Celzijevih. Ako je oboljeli pao u nesvijest, okrenite ga na bok da se ne uguši. Onome tko je doživio toplinski udar nemojte davati alkohol ili gazirane napitke.
"Ne može se dovoljno naglasiti važnost brzog prepoznavanja i učinkovitog, brzog hlađenja. Hlađenje isparavanjem je ugodno i prikladno te ga neki stručnjaci smatraju najbržim načinom. Tijekom njega se bolesnici neprekidno vlaže vodom uz istovremeno hlađenje ventilatorom i masažom kože kako bi se potaknuo protok krvi", savjetuje MSD.
"Najbolje je vlaženje prskanjem vodom iz crijeva, uz hlađenje velikim ventilatorom, što se može primijeniti za liječenje veće skupine ljudi na terenu. Dovoljno je da voda bude ugodne temperature, mlaka (npr. 30°C) jer do hlađenja dolazi isparavanjem; nije potrebna hladna ni ledena voda. Na terenu se također može koristiti uranjanje u jezero ili potok. Također se, ali ne kao jedini način hlađenja, može primijeniti nanošenje leda na aksile i prepone. U slučajevima životne opasnosti unutarnja se temperatura brzo može sniziti oblaganjem bolesnika ledom, ali valja biti vrlo pažljiv", dodaje MSD.
Toplinski osip, toplinski grčevi i toplinska iscrpljenost
Ako tijekom dužih vrućih razdoblja osjetite iscrpljenost ili glavobolju, to ne znači da se odmah radi o toplinskom udaru. Primjerice, u slučaju nedovoljnog unosa tekućine i istovremenog izlaganja visokim temperaturama možete doživjeti toplinsku iscrpljenost.
Na ovaj toplinski poremećaj najviše su osjetljive starije osobe, one s povišenim krvnim tlakom te osobe koje su izložene jakim fizičkim naporima kod velikih vrućina (radnici na otvorenim gradilištima, poljoprivrednici itd). Simptomi koji upozoravaju na toplinsku iscrpljenost su: umor, slabost, vrtoglavica, glavobolja, mučnina i povraćanje, mišićni grčevi, blijeda, hladna i vlažna koža, otežano znojenje, ubrzani, slabi puls i ubrzano površno disanje i nesvjestica.
U slučaju toplinske iscrpljenosti, pogođeni treba piti puno tekućine, odmarati se u sjenovitom ili klimatiziranom prostoru, tuširati se mlakom vodom, nositi laganu odjeću i obuću.
Neki od čestih toplinskih poremećaja su i osip te grčevi. Toplinski osip nastaje zbog prekomjernog znojenja. Najčešće se javlja kod male djece na vratu, gornjem dijelu grudnog koša, u preponama, ispod grudi ili na laktovima. Prva pomoć sastoji se u hlađenju zahvaćenih mjesta tuširanjem mlakom vodom i boravkom u sjenovitim mjestima ili klimatiziranim prostorima, piše Zavod.
Preporuke HZJZ-a za zaštitu od vrućina:
- rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine da vam boja urina bude svijetla
- pijte redovito negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera da njima ne izazovete jaču dehidraciju
- izbjegavajte boravak na direktnom suncu od 10 do 17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima (mentalne bolesti, dijabetes i dr.)
- osobe koje rade vani (naprimjer građevinski radnici) trebaju se češće odmarati, sklanjati u hlad i piti jednu i pol čašu vode svakih 30 minuta
- tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi. Druga mogućnost je zamotati se u hladne mokre ručnike ili se rashladiti mokrom spužvom, kupkom za noge i sl. Djeci možete mokre ručnike stavljati na noge i ruke
- nosite laganu, široku, svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako idete izvan doma, stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale, a korisna su zaštita od direktnog sunca i kišobrani i lepeza za rashlađivanje zraka
- nastojte rashladiti prostor u kojem živite. Idealno bi bilo sobnu temperaturu održavati ispod 32°C danju, a 24°C noću. Koristite hladniji noćni zrak da rashladite svoj dom. Ako je moguće, otvorite sve prozore ili podignite rolete tijekom noći i ranih jutarnjih sati, kada je vanjska temperatura niža
- ne ostavljajte djecu ni životinje u parkiranom vozilu. Ako vozite, izbjegavajte putovanja u najtoplijem dijelu dana
- redovito koristite sredstva sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja.