Primorsko-goranska policija je kazneno prijavila 18-godišnjaka zbog aktiviranja pirotehničkog sredstva kategorije F3 na području Malog Lošinja, čiji je fragment pogodio dijete kojem su u KBC-u Rijeka utvrđene teške tjelesne ozljede, priopćeno je iz policije.
Policija iz Malog Lošinja provela je kriminalističko istraživanje nad dvojicom hrvatskih državljana u dobi od 18 i 42 godine, zbog sumnje na kazneno djelo dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom i sredstvom te prekršaja neovlaštenog posjedovanja pirotehničkih sredstava, naveli su iz primorsko-goranske Policijske uprave.
Fragment pogodio dijete, teško je ozlijeđeno
Spomenuti 18-godišnjak je 31. prosinca oko 23:35 na području Malog Lošinja zapalio pirotehničko sredstvo kategorije F3 kojom prilikom je fragment sredstva pogodio dijete. Ozlijeđenom djetetu pružena je liječnička pomoć u KBC-u Rijeka, gdje su mu utvrđene teške tjelesne ozljede, dodaje se.
Kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je da je osumnjičeni 18-godišnjak posjedovao manju količinu konoplje, nije kod sebe imao osobnu iskaznicu te da nema prijavljeno prebivalište.
Osim toga, utvrđeno je da je 42-godišnjak kod sebe neovlašteno posjedovao veću količinu nedozvoljenih pirotehničkih sredstava F2 i F3 te je prekršajno sankcioniran na temelju odredbi Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja.
18-godišnjak je kazneno prijavljen
Po dovršetku istrage osumnjičeni 18-godišnjak kazneno je prijavljen mjerodavnom državnom odvjetništvu. Također, prekršajno je sankcioniran na temelju odredbi Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, Zakona o osobnoj iskaznici i Zakona o prebivalištu, priopćeno je iz PU.
Osim navedenog slučaja, dodaju iz PU, zabilježena su još dva događaja na području Pehlina u Rijeci i Marinića gdje je nepažljivom uporabom pirotehničkih sredstava došlo do ozljeđivanja 68-godišnjeg hrvatskog državljanina i jednog djeteta.
Policija zato ponovo ističe da neoprezno i nestručno rukovanje pirotehničkim i drugim eksplozivnim sredstvima može izazvati teške ozljede. Česte su ozljede šaka, prstiju, lica i očiju. Uzrokuju i požare (na balkonima, podrumima i drugim mjestima), a posebno je opasna njihova uporaba na mjestima gdje se okuplja veći broj građana (škole i školska dvorišta, dječja igrališta, vjerski objekti, autobusne postaje).