Najmanje 13 vojnika koji služe u mirovnim snagama u Demokratskoj Republici Kongo poginulo je u sukobima s pobunjenicima iz skupine M23, objavili su dužnosnici Ujedinjenih naroda, a prenio Sky News.
Pobunjenička skupina M23 posljednjih je tjedana ostvarila značajne teritorijalne dobitke, opkolivši strateški grad Gomu koji ima oko dva milijuna stanovnika i predstavlja regionalno središte za sigurnost i humanitarne napore. Skupina M23 sastoji se uglavnom od pripadnika etničkih Tutsija koji su se prije više od deset godina odvojili od vojske Konga.
To je jedna od oko 100 naoružanih skupina koje se bore za utjecaj u regiji bogatoj mineralima, gdje je dugotrajni sukob stvorio jednu od najvećih humanitarnih kriza na svijetu.
Pomaknut sastanak Vijeća sigurnosti UN-a
DR Kongo optužuje susjednu Ruandu za poticanje pobune skupine M23 te su prekinuli diplomatske odnose s tom zemljom. Ruanda je odbacila te optužbe, no prošle je godine priznala da ima trupe i raketne sustave na istoku Konga kako bi osigurala svoju sigurnost, ističući gomilanje kongoanskih snaga blizu granice.
"Ruanda pokušava ući na sve moguće načine, ali mi se čvrsto držimo," izjavio je danas izvor iz kongoanske vojske za novinsku agenciju Reuters. "Rat je, gubici su posvuda, no stanovništvo mora ostati mirno, mi se borimo", dodao je. DR Kongo je povukla svoje diplomate iz Ruande i zatražila od vlasti Ruande da obustave diplomatske i konzularne aktivnosti u glavnom gradu Konga Kinshasi.
Sastanak Vijeća sigurnosti UN-a koji je trebao biti održan sutra kako bi se raspravljalo o eskalaciji nasilja pomaknut je i bit će održan već danas.
U desetljećima sukoba poginule stotine tisuća ljudi
Incident se dogodio nakon što je prekjučer poginuo vojni guverner Demokratske Republike Kongo dok je bio na prvoj crti bojišta tijekom ofenzive skupine M23. Jučer je kongoanska vojska priopćila da je uz pomoć savezničkih snaga, uključujući trupe UN-a i vojnike iz Misije Južnoafričke razvojne zajednice (SAMIDRC), osujetila ofenzivu M23 prema Gomi.
Na cesti između Gome i Sakea mogli su se vidjeti spaljeni ostaci bijelog oklopnog vozila s oznakama UN-a. Južna Afrika izvijestila je da je tijekom posljednjih nekoliko dana intenzivnih borbi poginulo devet njenih mirovnjaka. UN je potvrdio da su među poginulima također trojica Malavijaca i jedan Urugvajac.
Desetljeća sukoba na istoku Demokratske Republike Kongo između suparničkih naoružanih skupina zbog zemlje i resursa, kao i napadi na civile, usmrtili su stotine tisuća ljudi i raselili više od sedam milijuna. Mirovne snage UN-a ušle su u DR Kongo prije više od dva desetljeća i trenutačno imaju oko 14 000 vojnika na terenu. Operacije UN-a uglavnom provode vojni pripadnici opremljeni kacigama u plavoj boji UN-a, zbog čega se mirovnjake često i naziva Plavim kacigama.