Trudeauova vlada pred padom zbog Trumpove prijetnje carinama?

Foto: EPA

Vlada kanadskog premijera Justina Trudeaua našla se u ozbiljnoj krizi nakon naglog odlaska ministrice financija Chrystie Freeland. Jučer je imenovan novi ministar financija, ali Trudeau se suočio s pozivima iz vlastite Liberalne stranke da podnese ostavku.

Ne osvrćući se izravno na ovu vijest, premijer je stranačkim donatorima na skupu u Ottawi rekao „Ovo je očito bio dan pun događaja. Nije bilo lako.”

U svom pismu o ostavci - objavljenom na dan kada je trebala dati izjavu o gospodarskom stanju - Freeland je navela neslaganja sa svojim dugogodišnjim saveznikom o tome kako odgovoriti na prijetnju carinama od Donalda Trumpa.

Novoizabrani američki predsjednik, koji će se vratiti u Bijelu kuću u siječnju, obećao je uvesti carinu od 25 posto na kanadsku robu osim ako zajednička granica ne bude sigurnija. Ekonomisti kažu da bi carine mogle imati razoran učinak na kanadsko gospodarstvo.

"Trudeau odabrao trikove umjesto da se bavi Trumpovom prijetnjom"

U svom pismu Freeland je optužila Trudeaua da je odabrao „skupe političke trikove” umjesto da se bavi prijetnjom koju predstavlja Trumpov „agresivni ekonomski nacionalizam”. Sam Trump kasnije je odgovorio Freeland, rekavši da je njezino ponašanje bilo „totalno toksično i nimalo pogodno za sklapanje dogovora koji su dobri za vrlo nesretne građane Kanade”.

Freeland kaže da je svoju odluku donijela nakon što joj je Trudeau prošli tjedan rekao kako više ne želi da ona bude glavna ekonomska savjetnica vlade. 

Ostavka zatekla Trudeaua

Njezin odlazak zatekao je vladu, ostavljajući planirani gospodarski izvještaj satima u neizvjesnosti i dovodeći Trudeaua i nestabilne manjinske liberale u krizu.

Osim toga, liberali su izgubili zastupničko mjesto u gradu Cloverdale-Langley u Britanskoj Kolumbiji, a nakon izborn pobjede konzervativaca. Liberalima je to bio treći ovogodišnji izborni poraz.

„Iznenadni odlazak ministrice financija istog dana čini da Kanada izgleda prilično zbunjeno i nesigurno. Trudeau se našao pomalo usamljen, nije baš blizak ni s jednim od svojih ministara, a oni talentirani uglavnom su otišli”, rekao je za BBC Chris Sands, ravnatelj Kanadskog instituta Wilson Centera.

Podjele među američkim saveznicima

Sands je rekao da je Trumpova pobjeda na američkim predsjedničkim izborima u studenom izazvala podjele među američkim saveznicima, uključujući Kanadu: „Hoćete li odgovoriti Trumpu tako što ćete ostati čvrsti ili ćete pokušati izbjeći sukob?”.

Trudeau se približio Trumpu, posjetivši u studenome Mar-a-Lago, njegovo imanje na Floridi kako bi večerao s novoizabranim predsjednikom.

Ali perspektiva Freeland, ističe Sands, bila je bliža perspektivi Meksika - koji se također suočava s prijetnjom carina - i meksičke predsjednice Claudije Sheinbaum: „Meksiko je prihvatio stav kako je sada vrijeme da se kaže - ne”.

Mnogi se političari sjećaju izazova s ​​kojima su se suočavali tijekom Trumpova prvog mandata, nastavlja Sands: „Još nije inauguriran, ali ljudi već reagiraju kao da je predsjednik i poduzimaju ozbiljne mjere.”

Sve više poziva da Trudeau ode

Freeland je također bila zamjenica premijera, a tijekom prve Trumpove administracije vodila je uspješne pregovore o slobodnoj trgovini između SAD-a, Kanade i Meksika. Uz članove premijerove vlastite stranke koji su ga pozvali na ostavku, trojica čelnika kanadskih oporbenih stranak rekla su sinoć da Trudeau mora otići.

Pierre Poilievre, čelnik oporbene Konzervativne stranke, pozvao je na savezne izbore što je prije moguće: „Sve izmiče kontroli. Jednostavno ne možemo ovako dalje”. Sljedeći savezni izbori u Kanadi moraju se održati najkasnije u listopadu.

Laura Stephenson, predstojnica odjela političkih znanosti na Sveučilištu Western, rekla je za BBC da nije izvjesno hoće li promjena vodstva utjecati na trenutnu dinamiku SAD-a i Kanade: „Mislim da Trump neće reagirati na Poilievrea drugačije nego što reagira na Trudeaua”.

Rejting mu pao na 28%

Nakon devet godina na vlasti, Trudeau se suočava sa sve snažnijim pozivima da podnese ostavku zbog zabrinutosti da predstavlja teret po budućnost njegove stranke. Rejting lidera liberala pao je sa 63% kada je postao premijer na 28% u lipnju ove godine.

Ankete javnog mnijenja također pokazuju da bi se liberali mogli suočiti s teškim porazom protiv konzervativaca kad bi se izbori održali danas. Neki liberalni zastupnici u parlamentu mjesecima su vršili pritisak na Trudeaua da odstupi - osam zastupnika javno je izrazilo taj stav u ponedjeljak, izvijestio je kanadski list The Globe and Mail.

Na sastanku sa svojim stranačkim klubom nakon ostavke Freeland u ponedjeljak, Trudeau je navodno čuo neke od tih poziva da izravno podnese ostavku. Drugi su također izrazili zabrinutost i rezerve prema njegovom vodstvu.

Što kaže premijer?

Trudeau im se obratio rekavši da neće odmah odstupiti s dužnosti, ali da će razmisliti o današnjim događajima, tvrde izvori za kanadske medije.

Trudeau nije odgovarao na pitanja na skupu u Ottawi, ali je okupljenima rekao da je „prokleto ponosan” na postignuća svoje vlade. Trudeau je prkosio dosadašnjim pozivima da se povuče i više puta naglasio da se planira kandidirati na sljedećim saveznim izborima.

Čelnici kanadskih provincija i teritorija sastali su se u ponedjeljak Torontu kako bi razgovarali o Trumpovoj prijetnji carinama. „Sada u Ottawi vlada kaos. Pobrinut ćemo se da svijetu kažemo kako u Kanadi vladaju stabilnost i sigurnost”, rekao je premijer Ontarija Doug Ford.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.