Najnoviji uzdasi još uvijek opreznog olakšanja uslijedili su nakon vijesti da je novoizabrani predsjednik Donald Trump izabrao zastupnika Michaela Waltza za svog savjetnika za nacionalnu sigurnost i da planira izabrati senatora Marca Rubia za državnog tajnika, piše Politico.
Obojica zastupnika držali su se vanjskopolitičke doktrine iz Trumpove ere, ali su i dalje gorljivi kada je u pitanju američki pristup protivnicima poput Kine, Irana i Rusije – daleko od izolacionističkog krila Republikanske stranke koje bi nastojalo napustiti Ukrajinu ili NATO.
Rubio i Waltz dovodili u pitanje pakete pomoći za Ukrajinu
Rubio i Waltz dovodili su u pitanje ili glasali protiv prošlih američkih paketa pomoći za Ukrajinu – ne zbog nedostatka podrške Ukrajini u njezinoj borbi protiv Rusije, već zato što su smatrali da SAD ne troši dovoljno na osiguranje južne granice SAD-a.
Waltz je čak predložio ukidanje američkih ograničenja o tome kako bi Ukrajina mogla koristiti svoje oružje dugog dometa za napad na Rusiju – korak koji Bidenova administracija nije poduzela unatoč svojoj punoj podršci Ukrajini.
"Kijev je poprilično miran"
"Kijev je prilično miran i prilično zadovoljan s dosad najavljenim dužnosnicima nacionalne sigurnosti", rekao je Daniel Vajdich, republikanski stručnjak za vanjsku politiku i predsjednik Yorktown Solutions, koji savjetuje ukrajinske državne subjekte i surađuje s dužnosnicima u Kijevu. "Oni koji guraju narativ o tjeskobi u Kijevu to rade u svoje svrhe i čine Ukrajini medvjeđu uslugu."
To su ponovila tri bivša dužnosnika Trumpove administracije koji podržavaju američke napore da pomogne Ukrajini.
"Za ljude koji su zabrinuti da će Trump "pustiti Ukrajinu niz rijeku", mislim da će njegov glavni prioritet pokušati pronaći neku vrstu pravednog mira", rekao je bivši dužnosnik Trumpove administracije. On je, kao i drugi sugovornici, govorio anonimno o pitanjima unutarnje tranzicije.
Waltz nedavno napao Bidenovu administraciju
Trumpovi najnoviji izbori u vladi signalizirali su da će podržati oštrije represije nad ruskim izvozom energije koji financiraju njezin ratni stroj i financiraju njezina produbljivanja partnerstva s drugim američkim protivnicima poput Irana i Kine.
Waltz je u nedavnim intervjuima napao Bidenovu administraciju zbog toga što nije učinila dovoljno da zatvori rupe u zakonu glede sankcija u ruskom izvozu nafte i plina. To bi bilo u skladu s pristupom prve Trumpove administracije pooštravanju ruskih energetskih sankcija kako bi se osnažio domaći američki izvoz energije.
"Mislim da će ga pokušati ugasiti koliko god mogu", rekao je James Carafano, stručnjak za vanjsku politiku u konzervativnom think tanku Heritage Foundation, o vjerojatnom pristupu nadolazeće Trumpove administracije ruskom naftnom i plinskom sektoru.
Neki ukrajinski zastupnici nadaju se da će nova administracija biti naklonjena Ukrajini
Neki ukrajinski zastupnici nadaju se da odabir Rubija i Waltza signalizira da je nadolazeća Trumpova administracija naklonjena Ukrajini, iako priznaju da će i dalje biti teško uvjeriti SAD da izdvoji više za vojnu i ekonomsku pomoć.
"Rubio je više puta posjetio Ukrajinu i čak javno kritizirao republikance koji su sumnjali u potrebu da se pomogne Ukrajini", rekla je Iryna Gerashchenko, ukrajinska zastupnica iz oporbene stranke Europska solidarnost.
Zatim je tu i sam Trump. Sadašnji i bivši visoki europski dužnosnici kažu da Trump, koji se bavi rusko-ukrajinskim ratom, nije samo dobra vijest za ruskog predsjednika Vladimira Putina.
"Ako je Putin nervozan, nervozni su Ukrajina i drugi NATO saveznici"
"Mislim da bismo mogli iskoristiti kombinaciju Trumpove nepredvidivosti s njegovom željom da bude pobjednik i učiniti to snažnom formulom za promicanje mirovnog procesa u Ukrajini", rekao je Anders Fogh Rasmussen, bivši danski premijer i glavni tajnik NATO-a, u nedavnom intervjuu.
Ipak, postoji opipljiv osjećaj nelagode među nekim visokim europskim dužnosnicima. Ako je Putin nervozan zbog Trumpove nepredvidivosti, nervozni su i Ukrajina i drugi NATO saveznici.
Trump je obećao da bi mogao okončati rat u Ukrajini u jednom danu – ne navodeći nikakve detalje o tome kako će to biti učinjeno. Ako su gotovo svi u NATO-u skeptični prema toj tvrdnji, mnogi se također boje da bi to moglo gurnuti Ukrajinu u loš dogovor koji osnažuje Rusiju.
"Bit će pritisaka da se pregovara s Rusijom"
"Bit će pritiska da se pregovara s Rusijom radi mira, nametnut će se strogi uvjeti za primanje pomoći, a razina pomoći može se značajno smanjiti, a zauzvrat će SAD zahtijevati veće sudjelovanje Europe u podršci Ukrajini", predvidio je Timofij Milovanov, predsjednik Kijevske škole ekonomije i bivši ukrajinski ministar gospodarstva u objavi na društvenim mrežama reagirajući na vijest o Trumpovom izboru.
A Trump je u svom prvom mandatu kritizirao važne američke saveznike poput Njemačke jer ne troše dovoljno na obranu. Tijekom kampanje Trump je sugerirao da će potaknuti Rusiju da napadne saveznike u NATO-u koji nisu potrošili potrebnih 2 posto BDP-a na obranu.
Utjecajne konzervativne ličnosti duboko skeptične prema američkoj podršci Ukrajini još uvijek imaju blizak pristup novoizabranom predsjedniku.
"Mnogo puta smo vidjeli da partneri ignoriraju upozorenja Ukrajine"
Njegov najstariji sin, Donald Trump Jr., ismijavao je Ukrajinu na društvenim mrežama tijekom vikenda dijeleći isječak u kojem se odnosi na izbor njegovog oca kao vrijeme kada će Ukrajina "izgubiti džeparac".
Ukrajinci i drugi dužnosnici NATO-a strahuju da bilo koji mirovni sporazum koji bi Trump mogao postići oko Ukrajine neće okončati rat, već ga samo odgoditi kako bi Rusiji dao vremena da se pregrupira za daljnje borbe.
"Mnogo puta u prošlosti vidjeli smo da partneri ignoriraju upozorenja Ukrajine. Na kraju se pokazalo da smo u pravu", rekao je Heorhii Tykhyi, glasnogovornik ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova.