Marco Rubio, kandidat za državnog tajnika u kabinetu Donalda Trumpa, iznio je svoje stavove o ključnim pitanjima vanjske politike tijekom saslušanja pred senatskim odborom za vanjske odnose. Među glavnim temama bili su rat u Ukrajini, američki odnosi s Kinom i uloga SAD-a u NATO-u.
Rubio je izjavio da je rat u Ukrajini ušao u pat-fazu i da mora završiti, ističući da Rusija neće uspjeti zauzeti cijelu Ukrajinu niti će Ukrajina moći povratiti sav svoj teritorij pod ruskom kontrolom. Naglasio je da će za postizanje mirovnog sporazuma biti potrebni ustupci svih strana, uključujući Rusiju, Ukrajinu i SAD.
Sankcije kao alat pregovora
Rubio je istaknuo da američke sankcije prema Rusiji predstavljaju ključnu "polugu utjecaja" i sugerirao da bi njihovo ukidanje moglo biti dio pregovora za rješavanje sukoba. "Sankcije i njihovo ukidanje moraju biti dio razgovora o postizanju rezolucije", rekao je.
Rubio je podržao viziju novoizabranog predsjednika Trumpa, koja stavlja američke nacionalne interese na prvo mjesto. Trump je više puta obećao završiti rat u Ukrajini u roku od 24 sata nakon stupanja na dužnost, dok je pozivao na smanjeni američki angažman u Ukrajini i NATO-u.
"Razboritost u vođenju vanjske politike ne znači napuštanje naših vrijednosti", rekao je Rubio. "Stavljanje naših temeljnih nacionalnih interesa iznad svega nije izolacija, već zdravorazumska odluka", kazao je.
Oštar stav prema Kini
Rubio je iznio oštre kritike na račun Kine, optužujući Komunističku partiju Kine za zloupotrebu globalnog poretka, krađu intelektualnog vlasništva i dominaciju nad ključnim svjetskim resursima. Istaknuo je da Kina predstavlja najvećeg suparnika SAD-u i upozorio na njene ambicije da kontrolira globalne zalihe kritičnih minerala.
Rubio je pozvao europske zemlje da prestanu koristiti američku potporu NATO-u kao izgovor za trošenje na vlastite domaće potrebe. Istaknuo je potrebu za jačanjem odgovornosti europskih saveznika u obrani.
Rubiovi stavovi o vanjskoj politici pokazuju pokušaj balansiranja između Trumpove vizije izolacionizma i tradicionalne američke uloge globalnog lidera, s naglaskom na očuvanje američkih interesa i nacionalne sigurnosti.