U Turskoj u dva dana umrle 23 osobe, još 43 hospitalizirane. Pile su domaći alkohol

Foto: EPA

Dvadeset i tri osobe u Istanbulu preminule su u roku od 48 sati nakon konzumiranja domaćeg alkohola, priopćile su jučer turske vlasti. Najmanje 43 osobe su hospitalizirane, od kojih je 32 na intenzivnoj njezi, izjavili su turski dužnosnici. Od početka nove godine ukupno su 34 osobe preminule zbog posljedica konzumacije domaćeg alkohola, za što se vjeruje da je uzrok metanol, piše CBS News.

Metanol je, podsjetimo, supstanca koja se često dodaje alkoholu kako bi se povećala njegova jačina. Često se koristi u ilegalno proizvedenim proizvodima umjesto etanola jer je jeftiniji, prema studiji koja je istraživala ilegalnu proizvodnju alkohola u južnoj Turskoj. Međutim metanol može uzrokovati sljepoću, oštećenje jetre i smrt.

Tursko ministarstvo zdravstva nije odmah komentiralo slučaj.

Trovanja alkoholom česta u Turskoj

Trovanja uzrokovana domaćim alkoholom prilično su česta u Turskoj, gdje je privatna proizvodnja alkohola naglo porasla zbog povećanja poreza na alkoholna pića. U 2024. godini 110 osoba u Istanbulu razboljelo se nakon konzumacije domaćeg alkohola, od kojih je 48 preminulo, navode vladini dužnosnici.

Turski nacionalni liker s okusom anisa, Raki, najčešće je privatno proizvedeno alkoholno piće. Njegova cijena porasla je na oko 1300 lira (36 eura) po litri u supermarketima. S novom godinom, 1. siječnja, Turska je povećala minimalnu plaću na 22.104 lire (606 eura).

Predsjednik Recep Tayyip Erdoğan, koji je na vlasti od 2014. godine, a ranije je bio premijer vladajuće stranke, odigrao je ključnu ulogu u izmjenama turskog zakonodavstva o alkoholu. Od 2013. godine Turska je zabranila reklame koje promoviraju alkohol, onemogućila alkoholnim brendovima sponzorstva događaja i zabranila scene koje prikazuju konzumaciju alkohola u medijima.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.