Malena božićna povorka Latinske patrijaršije od Jeruzalema do Crkve Isusova rođenja održana je danas u tmurnom raspoloženju zbog rata u Gazi. Procesija je kao i svake godine započela kod vrata Jaffa u povijesnom Starom gradu u Jeruzalemu. Međutim, kardinal Pierbattista Pizzaballa, najviši predstavnik Katoličke crkve u Svetoj Zemlji, bio je u društvu tek nekoliko franjevaca i drugih vjernika na kratkom putovanju automobilom do Betlehema, nekoliko kilometara južno.
Misa polnoćka održava se u svjetski poznatoj Crkvi Isusovog rođenja. Ispod njenog oltara je spilja u kojoj je, prema tradiciji, prije više od 2000 godina rođen Isus Krist.
"Tužna atmosfera"
Betlehem, u kojem se u božićno vrijeme inače nalazi tisuće hodočasnika iz svih krajeva svijeta, praktički je napušten zbog rata i sigurnosnih mjera u Izraelu. Nema velikog božićnog drvca koje je u obično postavljeno ispred Crkve Isusovog rođenja u vrijeme Došašća. Poglavari jeruzalemskih crkava su u studenom odlučili da zbog rata neće biti božićnih ukrasa u Svetoj Zemlji.
"Atmosfera je veoma tužna. Nitko nije spreman slaviti s obzirom na rat u Gazi", rekao je za dpa Anton Siniora, kršćanin iz Jeruzalema. "Nije to samo tužna božićna svečanost, to je i ekonomska katastrofa", rekao je stanovnik Betlehema George Rishmawi. "Zbog [izraelskog] lockdowna, nitko ne može ući ili napustiti grad bez propusnice", dodao je.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron je s Pizzaballom razgovarao telefonom i izrazio solidarnost svoje zemlje. Macron je rekao da je veoma zabrinut za dramatičnu situaciju katoličke crkve u Gazi, gdje su stotine civila svih vjeroispovijesti potražili sklonište i mjesecima žive pod paljbom.
Unatoč uglavnom depresivnom raspoloženju, palestinski predsjednik Mahmud Abas izrazio je nadu u božićnoj poruci da će kršćanski blagdan okončati umiranje u Pojasu Gaze. Abas je kazao da će se Palestinci nastaviti boriti za svoje pravo na zasebnu i suverenu državu.