U Pakistanu summit o obrazovanju djevojčica, afganistanski talibani odbili doći

Ilustracija: EPA

Predstavnici 40-ak zemalja i aktivisti, među kojima je dobitnica Nobela za mir Malala Jusafzai, okupili su se na dvodnevnom summitu o školovanju djevojčica u muslimanskim zemljama, na koji predstavnici afganistanskih talibana nisu došli.

Summit u Islamabadu je otvorio pakistanski premijer Šehbaz Šarif i okuplja ministre i veleposlanike iz 44 zemlje, vjerske čelnike, UN i Svjetsku banku.

"Muslimanski svijet, među kojima i Pakistan, suočen je s velikim izazovima glede omogućavanja jednakog pristupa obrazovanju djevojčicama kao što je to omogućeno dječacima. Uskraćivanje obrazovanja djevojčicama znači odbacivanje njihovih glasova i njihovih izbora, čime ih se lišava prava na stvaranje svjetlije budućnosti", rekao je Šarif.

Talibani zabranili školovanje djevojčicama

Afganistan je pozvan na summit, no niti jedan predstavnik talibana se nije odazvao, potvrdio je pakistanski ministar obrazovanja Halid Maqbul Sidiqui, dodajući da je nazočno nekoliko Afganistanaca koji rade za međunarodne organizacije.

Nakon povratka na vlast 2021., talibani su potpuno zabranili srednjoškolsko i sveučilišno obrazovanje djevojaka. UN je osudio "rodni apartheid".

Malala, koja se od rana zalaže za pravo djevojčica na obrazovanje, smatra da bi "svjetski čelnici trebali pozvati talibane na odgovornost zbog zločina prema ženama i djevojčicama".

Malala Jusafzaj imala je svega 11 godina kada se počela boriti protiv talibanskog ekstremizma u Pakistanu i zalagati za pravo djevojčica na obrazovanje. Svoju je borbu nastavila i nakon što su je pakistanski talibani pokušali ubiti 2012. Pucali su joj u glavu i vrat. Malala se nakon teške borbe oporavila u bolnici u Engleskoj.

Godine 2014. dobila je Nobelovu nagradu za mir. Tada je imala 17 godina.

Ona je najmlađi laureat Nagrade Saharov i Nobelove nagrade u povijesti.

Malala se 2017. upisala u Lady Margaret Hall College na Sveučilištu Oxford u Ujedinjenoj Kraljevini. Godine 2020. završila je preddiplomski studij iz filozofije, politike i ekonomije te se 2023. vratila u Oxford kao počasna znanstvena suradnica na Linacre Collegeu.

Novcem koji je dobila uz Nobelovu nagradu za mir osnovala je školu za djevojčice u rodnom gradu u pakistanskoj regiji Shangla. Škola je otvorena u ožujku 2018.  Bio je to njezin prvi posjet Pakistanu nakon napada talibana.

Deseci milijuna djevojčica se ne školuju u muslimanskim zemljama, posebice u Bangladešu, Afganistanu i Nigeriji.

Pakistan je također suočen s krizom školstva, s više od 26 milijuna djece koja se ne školuju.

Summitu nazoče i pakistanski studenti, među kojima je i Zahra Tariq, studentica kliničke psihologije.

Ona smatra da je summit dobra inicijativa te da djevojčice u ruralnim područjima imaju najviše prepreka vezano uz školovanje.

"U nekim slučajevima najveću prepreku školovanju djevojčica predstavljaju njihove obitelji ", rekla je Tariq.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.