KOORDINACIJA ugostitelja Hrvatske vladi je predala zahtjeve u kojima između ostalog traži snižavanje stope PDV-a na pripremu i posluživanje hrane na 13 posto te uvođenje vrijednosnih kupona za obavljanje povremenih poslova u turizmu i ugostiteljstvu.
Ugostitelji kažu da s obzirom na stanje u kojem se zbog visokog poreznog opterećenja našlo hrvatsko ugostiteljstvo, traže hitne mjere koje će spriječiti daljnji egzodus hrvatske radne snage u zapadne zemlje i propast velikog broja ugostitelja te zaustaviti nemjerljivu štetu po hrvatski turizam.
"Notorna je činjenica da u Hrvatskoj imamo apsolutno najvišu stopu PDV-a na pripremu i posluživanje hrane na Sredozemlju i jednu od najviših stopa u EU-u", upozoravaju iz koordinacije.
Po izlasku iz vlade obratili su se novinarima.
Ugostitelji: Sezona je ugrožena
"Predali smo dva seta zakona, izmjene Zakona o PDV-u i izmjene Zakona u radu. Iskreno vjerujem da će prevladati razum. Što prije to bolje", rekao je Ante Vlašić, predsjednik Udruge ugostitelja Dubrovnika.
Novinari su ga pitali je li sezona ugrožena.
"Da. I sami možete vidjeti da ima puno lokacija na Jadranu u kojima se dogodio pad gostiju. Nismo konkurentni", odgovorio je.
Predsjednik Udruge ugostitelja Primorsko-goranske županije Vedran Jakominić kazao je da izbora više nema.
"Kritično je, ovo je cirkus"
"Ne možemo servisirati vlastite potrebe, to je kritično. Drugih izbora više nemamo. Nadamo se da će prvi put neko stati pred kamere, reći da je spreman na promjene i priznati svoje pogreške", rekao je.
Smatra kako mora doći do promjena.
"Ekonomska i bila koja logika nameće da do promjena mora doći. Smisao države bi trebao biti da radi za svoje građane. Ako radimo 28% BDP-a, ne bismo trebali biti žrtve. Podaci pokazuju da je ovo cirkus. Što se srpanjske rupe tiče, to je dovoljan argument. Sad sezona više nije ni od 7. do 9. mjeseca", rekli su ugostitelji ispred zgrade vlade.
Marić: Za konkurentnost ugostitelja bitne su i cijene, a ne samo PDV
Ministar financija Zdravko Marić je u osvrtu na zahtjeve ugostitelja za smanjenjem PDV-a radi podizanja konkurentnosti rekao da su za njihovu konkurentnost bitne i cijene, a ne samo PDV.
"Izdvojimo li samo PDV i gledamo samo kroz prizmu tog poreznog oblika, možemo donositi zaključke da u smislu pojedinih zemalja članica imamo više stope na ugostiteljstvo od nekih drugih mediteranskih zemalja, ali kada govorimo o cjenovnoj konkurentnosti, onda nije pitanje kolika je stopa na dodanu vrijednost već koliko je pitanje ukupnih cijena koje imamo", rekao je Marić nakon sjednice užega kabineta vlade.
Dodao je da je u okviru svih promjena poreznog sustava velik fokus stavljen na malo i srednje poduzetništvo te da najveći dio ugostitelja pripada tom segmentu.
Nada se da će unutar sljedeća tri tjedna Ministarstvo financija naći dodatne mjere koje će unaprijediti porezni sustav i učiniti ga dodatno konkurentnijim, kako bi bio stimulans poreznim obveznicima i gospodarstvu.
"Sigurno ćemo razmatrati i problematiku PDV-a, međutim još je rano donositi bilo kakve zaključke", kazao je Marić.
Dodao je kako ne treba gledati jedan segment izdvojeno, te da će se i što se tiče zahtijeva ugostitelja gledati kompletni porezni sustav.
"Što će se na kraju iznjedriti i s čim ćemo doći kao prijedlogom i što će u konačnici vlada usvojiti, vidjet ćemo", kazao je te dodao kako je plan do kraja srpnja imati prijedlog mjera, nakon čega slijedi javno savjetovanje, kako bi nakon toga vlada te mjere usvojila i na jesen ih uputila u sabor.
Ponovio je kako će se gledati kompletan porezni sustav i svi porezni oblici te da može doći do rasterećenja nađe li se fiskalnog prostora u smislu proračuna.