GABRIJELA Žalac danas je uhićena. U priopćenju Europskog ureda javnog tužitelja stoji da su uhićene četiri osobe. Jedna od njih je Gabrijela Žalac.
"Četiri osobe uhićene zbog sumnje na prijevaru u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU Ured europskog javnog tužitelja u suradnji s hrvatskim Policijskim nacionalnim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta provodi hitne dokazne radnje danas, 10. studenoga 2021. godine, u Hrvatskoj", priopćio je Europski ured javnog tužitelja.
"Navedene radnje odnose se na četiri osobe za koje se sumnja da su počinile kaznena djela u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU te u Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU), vezano uz postupke javne nabave informatičkog sustava.
Ured europskog javnog tužitelja će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju o čemu će pravodobno obavijestiti javnost. Do tada neće biti objavljivane nikakve dodatne pojedinosti", stoji u priopćenju.
Radi se o aferi s prodajom softvera
Podsjetimo, nedavno je objavljeno da policija provodi kriminalističko istraživanje u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
Kako se tada pisalo, policija je krajem rujna ušla u Ministarstvo s nalogom za pretres. Predmet istraga bio je posao koji je tvrtka Ampelos 2018. godine dobila od Ministarstva regionalnog razvoja, kojim je tada upravljala Gabrijela Žalac. Ampelos je za razvoj Informacijskog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem potpisao ugovor vrijedan 13 milijuna kuna bez PDV-a.
Ministarstvo je na taj projekt prvo planiralo potrošiti 5.764.800 kuna. Potom su 2017. procijenili vrijednost na 9 milijuna i 860 tisuća kuna, da bi na kraju, 2018., završili na spomenutih 13 milijuna, odnosno 16 s PDV-om. Prije dobivanja posla tvrtka Ampelos imala je jednog jedinog zaposlenog te se borila s blokadama.
Plenkovićeva miljenica
Premijer Andrej Plenković postavio je Žalac za ministricu 2016. godine. Kao ministrica u vladi, Žalac se pokazala bezrezervno lojalnom Plenkoviću, a on ju je, dok je nizala aferu za aferom, uvijek branio.
Kada je 2019. godine dala ostavku na mjesto ministrice nakon što je otkriveno da je bez vozačke vozila dvije i pol godine te naletjela na djevojčicu koja je teško ozlijeđena, Plenković je odbio smijeniti je.
"Smirite loptu. Ona ostaje ministrica u mojoj vladi. Što se tiče vozačke, to je propust, nemar. Međutim to nije kazneno djelo. To je prekršaj. Platila je kaznu. Izvadit će novu dozvolu. To je nešto što se moglo dogoditi i nekome drugome. Ona jako dobro radi svoj posao. Nemojte biti nervozni. To što ona nije produžila vozačku ne treba značiti da je drugi ne moraju produžiti. Ona je propust priznala, platila je prekršajnu kaznu. To nije razlog za ostavku. Ja je ne prihvaćam", govorio je tada Plenković.
"Ne znači da ministrica ne zna voziti ako nema vozačku"
Plenković je nastavio braniti Žalac i par dana kasnije u intervjuu za RTL.
"Ona će ostati ministrica u ovoj vladi do kraja mandata. A što se tiče vozačke dozvole... Ne znači da ministrica ne zna voziti ako je nema. Napravila je prekršaj, platila je kaznu. Danas ima važeću vozačku dozvolu", rekao je.
Iste godine Žalac se našla usred još jedne afere, ovaj put zbog luksuznog Mercedesa koji je otkriven u njezinom dvorištu. Podsjetimo, luksuzni Mercedes E klase, vrijedan barem 50.000 eura i u vlasništvu tvrtke za najam luksuznih vozila, dulje je vrijeme stajao parkiran u dvorištu obiteljske kuće ministrice regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijele Žalac u Vinkovcima, a nije bio naveden u njezinoj imovinskoj kartici. Uskok je tada pokrenuo izvide.
A Plenković je ministricu nastavio braniti.
"Ja sam s njom porazgovarao više puta ovih dana. Koliko ja vidim u ovom trenutku, vezano uz temu korištenja vozila, to je vezano za njezinu majku, ne za nju. Prema tome, ono što ona govori u javnosti, rekla je i meni", govorio je Plenković.
Uporno je odbijao reći hoće li smijeniti ministricu.
"Vidite da radi", kazao je Plenković u ožujku 2019. Govorio je i da "ne zna tko smješta ministrici Žalac".
Žalac ponudili šampanjac, Plenković joj zabranio piti
Javnost pamti i situaciju također iz ožujka 2019. godine, kada se u zgradi zagrebačke Gradske uprave održalo potpisivanje Ugovora za bespovratno sufinanciranje projekta Rotor Remetinec. Potpisivanju su prisustvovali Andrej Plenković, Milan Bandić, Oleg Butković i Gabrijela Žalac.
Nakon potpisivanja okupljenima je ponuđen šampanjac. Plenković je odbio čašu, rekavši da su "oni bezalkoholni". Kad se konobarica približila Gabrijeli Žalac, Plenković joj je zabranio piti.
"Ona ne smije nikako, ni sada ni inače", poručio je premijer. Gabrijela Žalac se kiselo osmjehnula i prošla pored njega.
Kada bi premijera novinari pitali hoće li Žalac ostati ministrica u vladi ako se protiv nje podigne optužnica, on bi odgovarao: "Strašno puno hipotetike. Ministrica radi svoj posao i vidite novce koje je osigurala za projekt."
Nekoliko mjeseci kasnije Plenković ju je ipak smijenio.
Afera Vjetroelektrane
Uskok je u travnju ove godine proširio istragu u aferi Vjetroelektrane protiv Žalac i još nekoliko osumnjičenika. Uskok je osumnjičio Žalac da je kontaktirala Josipu Rimac kako bi državni stručni ispit u Ministarstvu uprave sredila za njezinog brata.
Iako je tada već bila bivša ministrica, Plenković ju je nastavio braniti.
"Pročitao sam priopćenje, primio sam to na znanje, naša su pravosudna tijela neovisna. Znate našu poziciju - imamo nultu toleranciju na korupciju. Ja ne znam što je iza toga, ne mogu iz tog priopćenja dokučiti o čemu se točno radi", rekao je Plenković nakon izbijanja afere.
"Tu moramo malo vidjeti o čemu točno se radi. Ja u ovom trenutku niti znam niti mogu komentirati detalje jer nemam informacije o tome što rade Uskok ili DORH. Ona je članica HDZ-a. U ovom trenutku ne vidim da je ona za bilo što još kriva", nastavio je i zaključio da su odnosi njega i Žalac "kakvi su bili i inače".
Aferu je komentirao i u svibnju.
"Ne izgleda dobro ovo oko Rimac i Žalac, rekao sam da mi se takve stvari trebaju signalizirati", rekao je premijer.