Ukrajinski parlament Vrhovna Rada poduzeo je prve korake prema mobilizaciji žena u rat s Rusijom, izjavio je ukrajinski zastupnik Dmitro Razumkov.
Razumkov je kazao kako zakon br. 12076, usvojen 3. prosinca, sadrži odredbu koja omogućuje ženama koje zadovoljavaju zdravstvene i dobne kriterije da se prijave za vojnu službu kao pričuvnice i prođu osnovnu vojnu obuku, izvijestio je ukrajinski portal Strana News. Razumkov je pozvao na uklanjanje te odredbe prije drugog čitanja zakona.
Ako se usvoji, ova promjena mogla bi značajno utjecati na stanje u ukrajinskoj vojsci i omogućiti ženama da budu regrutirane za sudjelovanje u ratu. Prema predloženim izmjenama Zakona o vojnoj obvezi i vojnoj službi, žene koje žele služiti u ukrajinskoj vojsci mogu biti regrutirane i uvrštene u registar pričuvnika.
Međutim, dio prijedloga izazvao je kritike, uključujući i od Glavne znanstveno-stručne uprave Ureda Vrhovne Rade, koja je istaknula kako je "neprikladno registrirati žene kao pričuvnice neposredno prije početka osnovne vojne obuke".
Žene se mogu prijaviti, ali ne postoji obavezna mobilizacija
Prema trenutačnom ukrajinskom zakonu, u vojsku se regrutiraju muškarci stariji od 25 godina. Zakon dopušta ženama da se dobrovoljno prijave, ali ne i da budu obvezno mobilizirane.
Ukrajinska zastupnica Marijana Bezuhlaja snažno podržava promjene. "U našem Ustavu ne postoje dvije vrste građana. Trenutačno postoji ilegalna diskriminacija muškaraca. Osim toga, ako se mobiliziraju žene, manje će se mobilizirati muškaraca - to je jedan od razloga zašto vi, muškarci, podržavate mobilizaciju svojih sugrađanki", rekla je.
Bezuhlaja je predložila da se žene u početku mobiliziraju za pozadinske pozicije, poput administrativnih službenica, kadrovskih časnica i uloga u sigurnosnim jedinicama, kako bi se muškarci mogli preusmjeriti na borbene položaje na prvim linijama.
"Rat ne smije biti odgovornost samo odabranih", napisala je Bezuhlaja. "Posebno kada je riječ o opstanku nacije i pravu na život, a ne samo o teritorijima ili sferama utjecaja."
"Bez žena će se kaos u vojsci teško riješiti"
Dodala je da bez općeg nacionalnog otpora Ukrajina ne može ostvariti pobjedu te je zaključila: "Bez mobilizacije žena ovaj kaos u redovima naše vojske teško će se srediti."
Od 2014. godine, kada je Rusija anektirala Krim, ukrajinske žene dobrovoljno su se pridružile obrani zemlje. Tada je u ukrajinskim oružanim snagama bilo 50.000 žena, od kojih je 16.500 služilo u vojnim operacijama. Prema podacima ukrajinske vlade, početkom 2024. godine žene su činile 7.3 posto ukupnih oružanih snaga, odnosno 62.000 žena služile su u vojsci, a više od 45.000 njih bilo je na aktivnim vojnim dužnostima.
Na početku ove godine više od 4000 žena služilo je u borbenim ulogama, a bilo je i preko 7000 časnica, 12.000 dočasnica, 23.000 vojnikinja i 5000 žena na višim zapovjednim funkcijama. Od početka rata broj žena u ukrajinskoj vojsci porastao je za 30 posto, izvijestio je The New York Times.
Prije rata žene su uglavnom služile kao medicinsko osoblje, u administraciji ili logistici, no danas mogu biti vozačice, zapovjednice borbenih vozila, mitraljeskinje, snajperistice ili zapovjednice izviđačkih skupina.
Ukrajinska vojna oprema prilagođena je ženama. Prošle godine Ministarstvo obrane odobrilo je prvi pancir dizajniran za žene, a uvedene su i vojne uniforme prilagođene ženama.
Ideja nije nova
Ideja o mobilizaciji žena nije nova. General Valerij Zalužni, bivši zapovjednik ukrajinskih oružanih snaga i sadašnji ukrajinski veleposlanik u Ujedinjenom Kraljevstvu, kazao je kako Ukrajina razmatra mobilizaciju žena kako bi "spasila Europu od rata".
Iako je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ranije izjavio da ne podržava obveznu mobilizaciju žena, naglasio je kako je spreman smanjiti dobnu granicu za regrutaciju.