"ŽELITE LI POMFRIT UZ TO?" rečenica je koja bi uskoro mogla postati prošlost.
Razina minimalne plaće približava se ili prelazi 15 dolara u SAD-u, a posjetitelji restorana očekuju da ih pozdravljaju nasmiješena lica zaposlenika. No sve je vjerojatnije da će ih u McDonald'su dočekati svijetleći LED ekrani, piše Ed Rensi u članku za Forbes.
Skepticizam oko uvedenih promjena
"Samoposlužni kiosci bit će uvedeni na sve lokacije McDonald's restorana u SAD-u od 2020. godine. Ostali lanci, poput ležernog lanca brze prehrane Panera i modernog Chili's, već su prihvatili taj trend. Neki restorani su čak automatizirali proces pripreme hrane; početkom ove godine portal NBC News predstavio je Flippy, robota koji okreće hamburgere. U druge koncepte koji će se uskoro razviti ubrajaju se virtualni restorani koji eliminiraju potrebu za restoranima s punom uslugom (i osobljem) putem dostave.
Dok neki potrošači oduševljeno pozdravljaju te novine i uvedene pogodnosti, one ipak imaju svoju cijenu – nestajanje nisko plaćenih poslova.
Moja zabrinutost u vezi toga osobne je prirode. Bez početne mogućnosti zapošljavanja kao radnik u restoranu, nikad ne bih dobio mogućnost upravljanja jednim od najvećih lanaca brze hrane na svijetu. Počeo sam raditi u McDonald'su zarađujući minimalnu nadnicu od 85 centi po satu. Naporno sam radio te sam bio unaprijeđen u voditelja restorana u roku od samo godinu dana, a zatim sam mogao prijeći na bilo koju od pozicija unutar kompanije te se eventualno popeti do glavnog izvršnog direktora McDonald's USA".
Problem rastuće minimalne nadnice
"Vrsta posla koja je omogućila meni i mnogim drugima napredovanje na karijernoj ljestvici sad je ugrožena rastućom minimalnom nadnicom koja tjera poslove s tržišta. Bez žrtvovanja kvalitete i okusa hrane, ili napuštanja obožavanog menija, vlasnici franšiza moraju držati troškove rada pod kontrolom. Jedan od načina borbe protiv povećanja troškova rada je smanjenje potrebne količine radne snage.
Taj trend ne predstavlja ništa novo. McDonald's je postao predvodnik u produktivnosti među zaposlenicima, strojevima i konceptima. Njegovi izumi poput koncepta Speedee Service Systema (Sustav brzih usluga) te slavnog multimiksera smanjili su potrebu za povećanjem razine proizvodnje te zaposlenicima olakšali posao. Te inovacije, koje sežu još u početke McDonald'sa, nisu bile namijenjene smanjenju broja zaposlenika; bile su uvedene kako bi podigle razinu efikasnosti zaposlenika. Predstavljanje samoposlužnih kioska provedeno je na sličan način. Ipak, uz vrtoglavi porast cijene rada, neizbježna je daljnja potraga lanaca i restorana brze hrane za načinima smanjenja troškova rada, osobito jer su posjetitelji dobro upoznati s novim tehnologijama".
Lice i naličje tehnoloških inovacija i izvanjskih utjecaja
"Početnički poslovi poput pečenja hamburgera ili zaprimanja narudžbi posjetitelja uče tinejdžere vrijednim poslovnim vještinama poput posluge klijenata i primjene osnovnih matematičkih vještina. Vještina koje bi u konačnici mogle zaposlenom tinejdžeru poslužiti kao odskočna daska na putu prema promaknuću u inženjera ili računovođu.
Tehnološka inovacija može pomoći i pomogla je radnicima da udobnije i učinkovitije obavljaju svoj posao, ali kad vanjski utjecaji uzrokuju veće troškove rada za vlasnike restorana, oni će prije izabrati zamjenu zaposlenika strojevima nego više cijene rada", piše Ed Rensi za Forbes.