Foto: Gulliver Getty
VIRUS koji kod djece i beba može izazvati ozbiljna oštećenja sad bi možda mogao postati potencijalna pomoć u terapiji za odrasle koji su oboljeli od tumora na mozgu.
Injekcije koje sadržavaju Zika virus smanjile su agresivne tumore u eksperimentima s odraslim laboratorijskim miševima dok su ostatak moždanih stanica ostavile netaknutim, javlja BBC.
Iako su još daleko od pokusa na ljudima, stručnjaci vjeruju kako bi Zika virus mogao biti ubrizgan u oboljeli mozak za vrijeme operacije. Na taj način moglo bi se ukloniti tumore koji su prijetnja za život, javlja Journal of Experimental Medicine.
Pali i na ljudskim stanicama
Kako se čini, ovaj tretman pali i na ljudskim stanicama u laboratorijskim uvjetima.
Istraživači s Washington University School of Medicine i Sveučilišta u San Diegu već su počeli s modificiranjem virusa kako bi ga učinili "pitomijim" od obične Zike.
"Čini se kako Zika ima pozitivnu stranu. Ovaj virus cilja na stanice koje su vrlo važne u rastu djece i beba. Možemo to iskoristiti kako bismo ciljali na tumore u razvoju", rekao je dokor Michael Diamond sa Sveučilišta u San Diegu.
Nadaju se kako će pokusi na ljudima započeti u roku od 18 mjeseci. Također, britanski znanstvenici na Cambridgeu započeli su slične pokuse.
Inače, postoji više tipova tumora mozga. Najčešći oblik i ujedno najteži za liječenje je glioblastom. Brzo se širi i otežava liječnicima da vide gdje počinje tumor, a gdje je zdravo tkivo. Kemoterapija i kirurgija često nisu dovoljne za uklanjanje, a nova istraživanja ukazuju na to da postoje i druge metode liječenja.