Studija potvrdila: Ovaj dio automobila prljaviji je od WC-a

Screenshot: YouTube

BROJNE studije pokazale su kako unutrašnjost automobila nije najčišće mjesto. 

Štoviše, pojedini dijelovi automobila, poput primjerice zaslona infotainmenta, nerijetko su prljaviji i od zahodske daske. Najnovija studija pak leglo bakterija pronalazi na jednom drugom mjestu. Studija koju je objavio Scrap Car Comparison, a koju potpisuju istraživači sveučilišta Aston u Birminghamu, dovela je do iznenađujućih rezultata. 

Naime, oni su uzeli uzorke s površine dva WC-a i interijera pet automobila, od kojih je jedan bio star svega dvije godine. Vjerovali ili ne, svi uzorci iz automobila su imali fekalne bakterije, a najveća koncentracija pronađena je u prtljažnicima. Logično, s obzirom na to da se upravo u prtljažniku prevoze različiti predmeti uključujući i namirnice. 

Fekalne bakterije pronađene su i na vozačevom sjedalu pa svakako ne bismo preporučili da pojedete onaj čips koji vam padne na sjedalo, čak ni uz pravilo pet sekundi. 

Studija je pokazala kako je prtljažnik apsolutno najprljavija površina od ispitanih s 1425 "uhvaćenih" bakterija. Slijede ga sjedalo vozača sa 649 bakterija, ručica mjenjača (407 bakterija), stražnje sjedalo (323 bakterija) te prednja armatura (317 bakterija). 

Prema ovoj studiji, jedan od najčišćih dijelova u kabini automobila je upravljač. Posljedica je to vrlo vjerojatno češćeg korištenja dezinfekcijskih sredstava, što je tijekom pandemije postalo ustaljena praksa. 

Logično je i da su kabine starijih automobila prljavije, odnosno da je u njima pronađeno više bakterija. Autori studije na koncu zaključuju kako sva prljavština nije vidljiva, kao i da bi se vlasnici automobila trebali više truditi oko održavanja površina u kabini čistima.

Autor studije dr. Jonathan Cox dalje naglašava: "Testirani automobili bili su jako kontaminirani, i to ne samo bakterijama koje bismo očekivali, na primjer Stafilokokom epidermidis, vrstom kožnog mikroba koji se nalazi na rukama. Pronašli smo i E. coli u nekim dijelovima automobila, kao što je prtljažnik, koja je vrsta fekalne bakterije i može uzrokovati trovanje hranom, proljev i povraćanje ako se proguta u značajnoj količini."

Cox stoga savjetuje da koristimo antibakterijska sredstva na površinama koje se često dodiruju, kao i da interijeru posvećujemo jednaku pažnju kao i eksterijeru vozila. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.