NEKE TRKAĆE STAZE imaju legendarni status među ljubiteljima automobilizma. Samo neke od njih su Le Mans u sjevernoj Francuskoj, Spa u Belgiji, Suzuka u Japanu, a među njima je sigurno i slavni Nürburgring u Njemačkoj sa svojim legendarnim Nordschleifeom, koji vijuga kroz planine Eifel.
Ova je staza više od mjesta za utrkivanje: u posljednjih 50 i više godina postala je referentna točka i sinonim za performanse automobila, posebice sportskih. Bez obzira na sve vrhunske karakteristike nekog automobila, posebno se gleda za koliko je vremena uspio napraviti krug po Nordschleifeu, a ako je vrijeme dobro, o tome se obavještava cijeli svijet.
Mi ćemo vam sada otkriti pet detalja koje možda niste znali o ovom posebnom mjestu.
1. Izvorna staza Nordschleife bila je potpuno luda
Izvorna staza bila je najduža u F1, dugačka je zastrašujućih 22.8 km, i sadržavala je nevjerojatna 154 zavoja, s razlikom od 300 m između najviše i najniže točke na stazi. Bila je to nedvojbeno najopasnija staza u F1 sa svojim zavojima koji su krivudavi, valoviti i nepopustljivi te su zahtijevali bezbrojne promjene stupnjeva prijenosa.
Nakon nevjerojatne vožnje do pobjede 1968. po jakoj kiši i gustoj magli, Jackie Stewart je stazu krstio kao Green Hell, odnosno Zeleni pakao, a ime se zadržalo. Ta pobjeda, s najboljim krugom od 4 minute i 3.2 sekunde, Škota je postavila kao jednog od velikana sporta, prirodnog nasljednika svog prijatelja Jima Clarka, a Jackie je ondje pobijedio još dva puta.
2. To nije samo trkaća staza, to je cesta s naplatom cestarine
Ako želite testirati svoje znanje i hrabrost, možete doći i provozati se Nordschleifeom – to košta 25 € po krugu, 30 € vikendom. To je zato što je 1925. godine, kada je ADAC krenuo s razvojem namjenske trkaće staze, pragmatično odlučio da ona treba imati iste karakteristike kao njemačke ceste kako bi mogla poslužiti i kao testna staza.
Gradonačelnik obližnjeg grada Adenau, dr. Otto Creutz, koji je bio istaknuti državni službenik u Berlinu, postao je pokretačka snaga u dovođenju utrka u ovu slikovitu, ali siromašnu regiju. Predložio je izgradnju "prve brdske, trkaće i testne staze" u blizini dvorca Nürburg. Otprilike dvije godine kasnije, 18. lipnja 1927., staza je svečano otvorena motociklističkom utrkom Eifel.
Dan kasnije održana je prva automobilska utrka na Ringu, koju je osvojio Nijemac Rudolf Caracciola - najpoznatiji zavoj na stazi nazvan je po njemu, dok dr. Creutz ima spomen-ploču na stazi.
3. Formula 1 je dolazila i odlazila
Formula 1 ovdje se prvi put pojavila 1951., kada je Alberto Ascari vozio svoj Ferrari do pobjede u prvoj F1 utrci na 22.810 km dugoj stazi Nordschleife. Od tada pa sve do 1976. staza je postala kultna, ugošćujući Veliku nagradu Njemačke ili Europe. No iako je bio popularan, Ring je imao zastrašujuću reputaciju. Vrativši se 1984., F1 je koristila kraću Grand Prix stazu, koja je redizajnirana i modificirana tijekom godina.
Od 1986. i 1994., kao i između 2014. i 2019., F1 je bio podalje od Nürburgringa. Posljednji put je premier klasa gostovala na Ringu 2020. za Eifel Grand Prix. F1 se od tada nije vratio u Njemačku.
"Mislim da neko vrijeme nećemo vidjeti Grand Prix u Njemačkoj", rekao je jednom prilikom Sebastian Vettel. "Mislim da je to šteta, ali razumijem zašto. Utrka F1 je vrlo skupa i Njemačka mi se jednostavno čini previše pragmatičnom. Također, možda nedostaje odlučujući pritisak njemačke automobilske industrije."
4. Staza je dobila ime po dvorcu
Ring duguje svoje ime dvorcu Nürburg, koji stoji na vrhu drugog po visini brda u planinama Eifel (na nadmorskoj visini od oko 676 m), a za vedrog dana možete vidjeti tornjeve katedrale u Kölnu udaljene 85 km. Dvorac datira iz 12. stoljeća (prvi put se spominje 1166. godine), a izgradio ga je grof Ulrich von Are.
U sljedeća tri stoljeća dvorac se stalno proširivao, ali je gotovo propao početkom 16. stoljeća nakon što su ga razne vojske iz južne Europe, Nizozemske, Švedske i Francuske opljačkale tijekom 30-godišnjeg rata. Nürburg se nalazi unutar sjeverne petlje Nürburgringa i može se vidjeti sa staze.
5. Najpopularnije jelo je - kobasica
Rennwurst na kraju dana omiljena je poslastica čak i najbogatijim posjetiteljima staze. Na Nürburgringu to znači Box 1 u povijesnom paddocku. Ima nekoliko kilometara zavojitim Eifelovim cestama natrag do ulaza na Grand Prix stazu, gdje je Alex Huth u svom lokalu, smještenom u negdašnjoj garaži, zapalio roštilj i fritezu. "Mi smo zapravo svi vrlo prizemni, pomalo kao hrana za van", kaže Alex.