SVIMA nam se barem jednom dogodilo da smo pojeli obilan obrok i nakon toga poželjeli leći i odmoriti na nekoliko sati. Čini se da za to postoji znanstveni razlog, a gastroenterolozi su za HuffPost objasnili o čemu se radi. Gastroenterolozi smatraju kako je za pospanost vjerojatnije odgovoran obrok bogat ugljikohidratima koji, u kombinaciji sa šećerom, dovode do prave "kome" uzrokovane prejedanjem.
Postprandijalna pospanost, poznata i pod nazivom "food coma", podrazumijeva "onaj slatki, pospani osjećaj nakon obilnog obroka", izvještava HuffPost. Prema riječima gastroenterologa dr. Deepindera Goyala, do postprandijalne pospanosti najviše dolazi tijekom blagdana kada konzumiramo obilne obroke, puno šećera i alkohola koji mogu uzrokovati ovo stanje.
Zašto dolazi do pospanosti nakon obilnog obroka?
Pospanost nastaje jer se krv iz mozga preusmjerava prema probavnom sustavu kako bi se obradio sav taj dodatni unos hrane.
Dr. Rich Joseph za HuffPost ističe: "Što je obrok veći, više krvi odlazi u probavni sustav kako bi pomogla probavi. Manje krvi u mozgu čini nas pospanima. No, kvaliteta sna može biti narušena zbog konzumacije alkohola i probavnih problema uzrokovanih obilnom hranom."
Ako imate neka postojeća zdravstvena stanja, poput apneje u snu ili hipotireoze, i to može doprinijeti osjećaju pospanosti nakon obroka. Iz HuffPosta izvještavaju kako su ugljikohidrati zapravo najveći "krivci" za pospanost nakon jedenja. Pire krumpir, batat, nadjev, peciva i pite puni su ugljikohidrata koji vjerojatno narušavaju ravnotežu šećera u krvi.
"Namirnice s visokim glikemijskim indeksom obično uzrokuju nagle skokove i padove šećera u krvi. Pad šećera u krvi može se osjetiti kao popodnevni umor ili jednostavno izazvati razdražljivost i iscrpljenost", pojašnjava Joseph.
Rješenje se krije u dodavanju namirnica bogatih vlaknima, poput salate, tikve ili prokulica, koje mogu pomoći u suzbijanju letargičnih učinaka ugljikohidrata.
"Ako je obrok velik i sastoji se od raznih ugljikohidrata, masti i proteina, vjerojatno će uzrokovati manji skok šećera u krvi, posebno ako prvo jedete proteine i masti, a tek potom slatke ugljikohidrate", zaključuje Joseph.