Devet neočekivanih stvari koje biste trebali prati u perilici posuđa

Foto: 123RF

PERILICA posuđa je s razlogom mnogima omiljen komad bijele tehnike. Štedi sate stajanja iznad sudopera te čuva vaše ruke od posljedica izlaganja vrućoj vodi i agresivnim deterdžentima. No možda ne znate da vaša perilica može očistiti puno više od posuđa.

Štoviše, postoji niz kućanskih predmeta kojima koristi dubinsko čišćenje u perilici posuđa. 

"Stavljanje predmeta u perilicu posuđa jamči vam bolje rezultate zahvaljujući jačim deterdžentima koje ovi strojevi koriste", rekao je Niklas Fink, vođa tima iz tvrtke Magic Pro Cleaning sa sjedištem u Velikoj Britaniji te dodao: "Toplina je, u kombinaciji s ciklusom od pola sata, odlična i za uništavanje bakterija." 

Osim toga, rekao je, perilica posuđa bolja je za okoliš. Tijekom ručnog pranja se može potrošiti do 27 litara vode, dok noviji modeli perilica posuđa s certifikatom Energy Star koriste samo tri litre.

Ovo su neki od predmeta koje biste trebali početi čistiti u perilici:

1. Dječje igračke

Od plastičnih kockica do igračaka za kupanje, dobra je ideja redovito sterilizirati igračke svoje djece. 

"Razmislite o svim mjestima na kojima su bile igračke vašeg djeteta: u njihovim ustima, na podu, u vrtu", rekla je Joanne Archer, urednica u Expert Home Tips: "Sve dok nemaju nikakve električne komponente ili mjesta na kojima bi voda mogla zapeti, slobodno operite te plastične igračke u perilici posuđa."

2. Četkice za zube, držači i posude za sapun

Na četkicama za zube se nakupljaju bakterije, dok ostali pribor iz kupaonice, kao što su držači četkica za zube i posude za sapun, mogu biti prepuni plijesni. 

"Srećom, oni su obično izrađeni od plastike, porculana ili keramike, pa je uklanjanje prljavštine u perilici posuđa sigurno", rekla je Archer.

3. Škare za nokte i pribor za oblikovanje noktiju

Mrtve stanice kože nakupljaju se na škarama za nokte, turpijicama i ostalom priboru za manikuru i pedikuru. Zato je dobra ideja oprati ih u perilici posuđa kako bi opet bili besprijekorno čisti.

4. Pseće zdjelice, igračke, povodci i ogrlice

Perilica posuđa nije samo za ljudski pribor za jelo. Ako imate pse (ili bilo koje druge kućne ljubimce), trebali biste redovito čistiti njihove zdjele. 

"Većina vlasnika kućnih ljubimaca ne zna da ove posude mogu biti četvrta najprljavija stvar u vašem domu", rekao je Matt Clayton, osnivač i glavni urednik u Pet Hair Patrol.

"Većinom je dovoljno svakodnevno ispiranje vodom i sapunom, ali još je bolje ako u tu svrhu možete koristiti perilicu posuđa. Ako temeljito operete posudu u perilici posuđa, uklonit ćete sve neugodne bakterije poput E. coli, listerije i salmonele - čak i plijesan."

Pored njihovih zdjelica, tako kućnim ljubimcima možete očistiti i gumene i plastične igračke, kao i uzice i ogrlice Pazite da ove predmete perete odvojeno od vlastitog posuđa kako biste spriječili unakrsnu kontaminaciju bakterijama.

5. Ključevi

Samo pomislite na svu prljavštinu i mikrobe koje vaši ključevi vjerojatno prikupljaju tijekom dana - a da ne spominjemo to koliko ih često dodirujete. Perilica posuđa je izvrsna za dezinficiranje ključeva (običnih metalnih, a ne elektroničkih privjesaka za ključeve), prema Finku. 

6. Police iz hladnjaka

Ovo je najjednostavniji način čišćenja polica i posuda iz vašeg hladnjaka.

7. Kante za smeće

Vremenom se u kantama za smeće prikupljaju klice, prljavština i neugodan miris kojeg se teško riješiti. Srećom, perilica posuđa može pomoći. 

"Ako su vaše kante za smeće plastične ili metalne i stanu u perilicu posuđa, stavite ih na donji stalak okrenute prema dolje", rekla je Natalie Barrett iz tvrtke Nifty Cleaning Services sa sjedištem u Sydneyu u Australiji.

8. Cipele

Da, dobro ste pročitali. Sve dok su one jedini predmet koji se pere, perilica posuđa izvrsna je metoda za ubijanje prljavštine i bakterija koje vrebaju na gumenim čizmama, papučama i japankama. 

"Jednostavno ih stavite na gornju policu okrenutu prema dolje kako biste osigurali da ostanu zaštićene i da se voda sigurno uklanja s njih tijekom pranja", rekao je Barrett.

9. Četke i dodaci za kosu

S obzirom na to da nam češljevi i četke redovito dodiruju glavu, Fink je rekao da je dobra ideja oprati ih u perilici posuđa. S četke skinite što više kose, a zatim je stavite u držač posuđa. Ako je izrađena od plastike, možete je  postaviti na gornji nosač kako biste bili sigurni. Ne stavljajte ništa s drvenom drškom u perilicu posuđa, jer će je vruća voda oštetiti.

I ostale dodatke za kosu poput ukosnica i traka za kosu možete očistiti u perilici posuđa, pod uvjetom da su izrađene od materijala koji se mogu prati u perilici posuđa, piše HuffPost.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.