Neki od izbora za doručak mogu imati štetne učinke na naše zdravlje, osobito kada je riječ o inzulinskoj rezistenciji i zdravlju crijeva. Te mogućnosti doručka, često bogate rafiniranim šećerima, nezdravim masnoćama i aditivima, mogu dovesti do neravnoteže u razini šećera u krvi, upale u tijelu i poremećaja u crijevnoj mikrobioti.
Razumijevanje načina na koji ovi prerađeni doručci utječu na naše zdravlje ključno je za donošenje informiranih odluka koje podržavaju naše cjelokupno zdravlje. Stoga su dijetetičarke, Michelle Saari i Dana Ellis Hunnes, te osobna trenerica, Shana Abraham, otkrile neke od najgorih opcija za doručak koje loše utječu na zdravlje crijeva i mogu uzrokovati inzulinsku rezistenciju.
1. Pekarski proizvodi
Mnogi pekarski proizvodi, poput peciva, muffina i slatkog kruha, obično imaju visok udio dodanih šećera. Također, imaju nizak udio esencijalnih nutrijenata poput vitamina, minerala i antioksidansa. Konzumacija doručka u kojem nema dovoljno hranjivih tvari može dovesti do neravnoteže u zdravlju crijeva i cjelokupnoj metaboličkoj funkciji.
"Peciva su krcata masnoćama i šećerom, a nijedan od njih nije koristan za vaše zdravlje. Umjesto da svratite u kafić na pecivo, pobrinite se da ujutro imate nešto pripremljeno za sebe. Napravite tost i na njega stavite sav prirodni maslac od kikirikija i banane", kaže Saari za SheFinds.
2. Prerađeno meso za doručak
Prerađeno meso za doručak često sadrži aditive, kao što su nitrati, nitriti, konzervansi i umjetne arome. Ovi dodaci mogu poremetiti ravnotežu crijevnih bakterija i pridonijeti upalama u probavnom sustavu, što s vremenom može dovesti do zdravstvenih problema crijeva.
"Sva prerađena mesa povezana su s povećanim rizikom od raka debelog crijeva, kolorektalnog raka i drugih gastrointestinalnih karcinoma, uključujući rak želuca", objašnjava Hunnes.
Prerađeno meso uključuje mesne delicije, salame, hrenovke, slaninu i gotovo sve što sadrži nitrate ili je dimljeno. "Jedna od najboljih stvari koje možemo učiniti za naše gastrointestinalno zdravlje jest konzumirati cjelovitu hranu te izbjegavati visoko prerađenu", predlaže Hunnes.
3. Bijeli kruh i peciva
Bijelom kruhu i raznim pecivima nedostaje sadržaj vlakana koji se nalazi u cjelovitim žitaricama. Vlakna igraju ključnu ulogu u regulaciji razine šećera u krvi, potiču osjećaj sitosti i podržavaju zdravu crijevnu mikrobiotu. Nedostatak vlakana u bijelom kruhu i pecivima može dovesti do neravnoteže u zdravlju crijeva i pridonijeti otpornosti na inzulin.
"Rafinirani ugljikohidrati, poput bijelog kruha i peciva, nemaju vlakana i mogu dovesti do brzih skokova i padova šećera u krvi. Odabir brašna od cjelovitih žitarica ili alternativnog brašna može osigurati održivu energiju i pomoći u mršavljenju", zaključuje Abraham.