JOGURT je odlična opcija za doručak ili međuobrok. Svestran je i jednostavan za jesti kod kuće ili u pokretu. Za osobe s dijabetesom, jogurt može biti dobar dodatak prehrani. Istraživanja pokazuju da jogurt može pružiti brojne zdravstvene prednosti, ali i pomoći u sprječavanju nekih kroničnih stanja zahvaljujući koncentraciji probiotika u fermentiranom mliječnom proizvodu i živim aktivnim kulturama.
Studije pokazuju da jogurt bogat probioticima može poboljšati razinu glukoze u krvi, što osobito može koristiti oboljelima od dijabetesa.
Nemasni jogurt može biti prepun šećera
Možda ćete rado posegnuti za nemasnim jogurtom misleći da je zdrav, ali jogurti koji su označeni kao nemasni mogli bi biti prepuni šećera. Američka agencija za hranu i lijekove preporučuje konzumaciju samo oko 50 grama šećera dnevno, a najnovije smjernice o prehrani sugeriraju da odrasli ne bi trebali unositi više od 10 posto dnevnih kalorija u obliku dodanog šećera.
Ipak, jedna porcija nemasnog jogurta može sadržavati čak 30 grama šećera, a to je 60 posto preporučenog dnevnog unosa. Nemasni jogurti često sadrže toliko šećera iz jednostavnog razloga: zbog nedovoljnog sadržaja masnoće, proizvođači dodaju šećere (bez obzira na to jesu li na popisu sastojaka navedeni kao šećer od trske, kukuruzni sirup ili fruktoza) kako bi jogurt dobio bolji okus.
Zašto se punomasnim jogurtima uglavnom ne dodaje šećer?
Punomasni jogurti obično sadržavaju manje šećera jer ga jednostavno nije potrebno dodavati - već su izvrsnog okusa. Uostalom, mlijeko je prirodno slatko. Čak i ako odlučite dodati žličicu meda, umiješat ćete mnogo manje od dodanih šećera koji se nalaze u mnogim nemasnim jogurtima.
Ako se brinete da je ta masnoća loša za vas, nemate razloga za to, navodi Insider. Vrsta masti u jogurtu nije transmast, koja može povećati rizik od srčanih bolesti i dijabetesa. I općenito, nedavno istraživanje pokazalo je da je opći trend koji se stvorio s konzumacijom low fat namirnica bio pogrešan.
Studije su otkrile da prehrana s visokim udjelom masti, niskim udjelom ugljikohidrata i visokim udjelom proteina zapravo može smanjiti rizik od srčanih bolesti i krvni tlak. S druge strane, previše šećera povezano je s dugim popisom zdravstvenih problema.