Istraživanje: Čaša ovog napitka može smanjiti rizik od raka debelog crijeva

Foto: Shutterstock

Od malih nas nogu uče da mlijeko sadrži hranjive tvari važne za zdravlje kostiju. Proteini, kalcij, fosfor, kalij i vitamin B12 u čaši mlijeka podržavaju čvrstoću i zdravlje kostiju, dok vitamin D, koji se često dodaje mlijeku iz trgovine, doprinosi apsorpciji kalcija. Međutim, zdrave kosti nisu jedina korist mlijeka – istraživanja pokazuju da redovita konzumacija mlijeka može smanjiti rizik od bolesti srca, moždanog udara, dijabetesa tipa 2, pa čak i određenih vrsta raka.

Dok se često raspravlja o mlijeku kao potencijalnom izvoru upale, istraživanja ukazuju da zasićene masti u mliječnim proizvodima nisu toliko štetne kao one u drugim namirnicama. Ključ je individualna tolerancija – osobe alergične na mlijeko ili osjetljive na mliječne proizvode mogu doživjeti upalne reakcije.

Kronična upala povezuje se s bolestima poput raka, dijabetesa i srčanih oboljenja, a istraživanja su pokazala da bi mlijeko moglo imati zaštitnu ulogu, posebno kada je riječ o kolorektalnom raku.

Velika studija provedena u Ujedinjenom Kraljevstvu otkrila je da redovita konzumacija mlijeka smanjuje rizik od raka debelog crijeva za 17 posto, zahvaljujući kalciju koji veže žučne i masne kiseline u crijevima te smanjuje njihov potencijalni kancerogeni učinak, piše EatingWell.

Za smanjenje rizika od raka debelog crijeva preporučuje se čaša mlijeka dnevno uz izbjegavanje alkohola i prerađenog mesa, koje povećavaju rizik od bolesti. Prehrana bogata vlaknima i redovita tjelesna aktivnost dodatno pomažu očuvanju zdravlja crijeva.

Ako mlijeko nije opcija, kalcij se može unijeti putem drugih namirnica: poput jogurta, tofua, orašastih plodova i obogaćenih biljnih napitaka.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.