Foto: 123rf
IAKO je na sjeveru Europe poznat već tisućama godina, zovu ga i vikinškom superhranom, jogurt znan kao Skyr tek je nedavno počeo plijeniti puno veću pažnju ostatka svijeta. I čini se da je s tim novim uzletom na tržište već sada potukao dosad najzdraviji jogurt na svijetu - onaj Grčki.
Priča o Skyru - super jogurtu koji dokazano ima više proteina, a manje masnoća i manje šećera od Grčkog tipa jogurta, zahuktala se posljednjih godina kada su ga počeli proizvoditi mljekari iz Velike Britanije, a dobar glas stigao je i do Amerike gdje ga danas prodaje čak i veliki Starbucks.
Što je to toliko dobro baš u tom jogurtu?
Prvo i osnovno - nazivaju ga jogurtom, iako je zapravo riječ o mekanom siru napravljenom od obranog mlijeka kojem je žestokom filtracijom uklonjena sirutka pa je jogurt zapravo toliko čvrst da žlica u njemu doslovno stoji onako kako ste je stavili. Samim time čini se i nesvjesno hranjiviji jer ga doslovno jedete, a ne pijete. A nije nevažno ni informacija da skyr u sebi ima čak tri pita više mlijeka od običnog jogurta pošto se litra skyra dobiva od 3,5 do 4 litre mlijeka.
Zato i jest toliko bogat proteinima.
Važno je naglasiti i to da ga Islanđani najčešće jedu navečer, a ne ujutro kada mi nekako obično najviše pazimo na unos proteina. No kako skyr zapravo nema masti možete ga slobodno konzumirati baš kao i Vikinzi.