Je li bolji kruti ili tekući sapun?

Foto: Pexels

PANDEMIJA koronavirusa mnoge je potaknula da postanu svjesniji oko toga koliko često (ne) peru ruke. Pranje ruku je uz nošenje maski za lice i društveno distanciranje jedan od tri stupa borbe protiv širenja covida-19. 

Zato je upravo sapun bio jedan od proizvoda koji su tijekom prvog lockdowna nestali s polica trgovina. Prema istraživanju tržišta i izvještajima, tržište sapuna zabilježilo je porast od 194 posto tijekom pandemije. No jeste li se ikada zapitali što je bolje - tekući ili kruti sapun?

Koji sapun uklanja više prljavštine i klica?

Kada je riječ o čišćenju kože, možete biti mirni. Oblik sapuna koji koristite je stvar osobnih preferencija. Sve dok sadrže ključne sastojke koji jamče čišćenje i dezinfekciju, nije bitno u kojem su obliku.

"Bilo da sapun dolazi u pločici ili u tekućem obliku, podjednako je učinkovit u smanjenju patogena i uklanjanju prljavštine", kaže dr. Rachel Burns, dermatologinja iz Minnesote.

Koji je sapun bolji za zdravlje kože?

Odgovor na ovo pitanje ovisi o onome što tražite.

Koristite tekući sapun za hidrataciju

Ako želite spriječiti da vam se ruke osuše i ispucaju, možda ćete imati više sreće s tekućom formulacijom.

"Kruti sapuni često imaju visok pH, što može dovesti do lakše dehidracije i isušivanja vaše kože", kaže dr. Burns.

Međutim, čak se i u mnoge takve sapune danas dodaju ulja i druge tvari koje vlaže vašu kožu, kaže Ryan Smith, kemičar i entomolog iz Beavertona u Oregonu.

Koristite kruti sapun ako želite čišće i prirodnije sastojke

Važno je imati na umu sastojke sapuna jer mnoge kemikalije mogu proći kroz vašu kožu i ući u krvotok, kaže dr. Burns. Što više perete ruke, to je veća mogućnost nakupljanja otrovnih sastojaka.

Većina krutih sapuna sadrži manje štetnih i više prirodnih sastojaka. Sastojci koje trebate potražiti uključuju glicerin i esencijalna ulja (ulje limuna, lavande, ruže i cedrovine). U neke sapune se dodaju i kokosovo ulje, bademovo ulje, shea maslac ili kokosov maslac kako bi dodatno omekšali kožu.

Čuvajte se sastojaka poput triklosana i parabena. Osobe s alergijama također bi trebale pročitati deklaracije kako bi pronašle riječi poput "mirisi" ili "parfemi", zbog kojih bi se njihove alergije mogle pogoršati, piše The Healthy.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.