AMERIČKI glumac Bruce Willis početkom 2022. godine povukao se iz glume zbog dijagnosticirane afazije, stanja koje nastaje zbog određene ozljede, bolesti ili oštećenja na mozgu. Isto tako, afaziju u nekim slučajevima može potaknuti infekcija mozga ili Alzheimerova bolest, piše Guardian.
Kako donosi klinika Mayo, afazija utječe na mogućnost komuniciranja oboljele osobe, jednako kao i na njezin govor, pisanje ili razumijevanje izrečenih riječi. Može se prepoznati po smetnjama u govoru, a ponekad i u pisanju pa će tako osoba koja boluje od ovog stanja imati problema s pronalaskom prave riječi, a ostali simptomi su:
- izgovaranje nepotpunih rečenica
- slaganje rečenica koje nemaju smisla
- korištenje izmišljenih riječi u govoru i pisanju
- nerazumijevanje drugih ljudi
- pogrešno izgovaranje riječi ili rečenica
- pisanje rečenica koje nemaju smisla
- problemi s čitanjem ili korištenjem brojeva
I dok u jednim slučajevima afazija može biti blaga, u drugim situacijama afazija može značajno utjecati na svakodnevno sporazumijevanje ili čak potpuno onemogućiti normalnu komunikaciju kod oboljele osobe.
Afazija se obično događa iznenada nakon moždanog udara ili ozljede glave. Ali također može nastati postupno od sporo rastućeg tumora mozga ili bolesti koja uzrokuje progresivno, trajno oštećenje (degenerativno). Ozbiljnost afazije ovisi o nizu stvari, uključujući uzrok i opseg oštećenja mozga.
Ovo je stanje neizlječivo, a liječenje afazije uključuje prvenstveno liječenje stanja koje ju uzrokuje, kao i govornu te jezičnu terapiju koja oboljeloj osobi olakšava svakodnevno funkcioniranje. Naime, osoba s afazijom ponovno uči i vježba jezične vještine te uči koristiti druge načine komunikacije.