S visokim kolesterolom često povezujemo povećani rizik od srčanih bolesti pa mnogi smatraju da je sav kolesterol loš. Međutim, španjolski nutricionist Pablo Ojeda tvrdi da to nije slučaj i ističe kako jedna popularna namirnica, koju često jedemo za doručak, može imati značajne zdravstvene koristi.
Iznenađujuće, riječ je o jajima. Pablo je objasnio kako jaja sadrže "dobar" kolesterol i da ne povećavaju razinu kolesterola u krvi, unatoč uvriježenim zabludama. U svojoj objavi na TikToku, rekao je: "Da, jaja imaju kolesterol. Podižu li kolesterol u krvi? Ne. Ovaj kolesterol je vrlo dobar. Na razinu kolesterola više utječu pušenje, alkohol, trans masti i zasićene masti nego jaja. Jaja sadrže nezasićene masti, slično kao i ekstra djevičansko maslinovo ulje."
Dobre i loše vrste kolesterola
Važno je razumjeti razliku između dvije vrste kolesterola: lipoproteina visoke gustoće (HDL) i lipoproteina niske gustoće (LDL). LDL, često nazivan "lošim kolesterolom", može uzrokovati nakupljanje naslaga na stijenkama krvnih žila, što povećava rizik od srčanih i moždanih udara. S druge strane, HDL ili "dobar kolesterol" pomaže ukloniti kolesterol iz krvi i prenijeti ga u jetru, gdje se razgrađuje i izbacuje iz tijela.
Prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), visoke razine HDL-a mogu smanjiti rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. "Kada tijelo ima previše LDL kolesterola, on se može nakupiti na stijenkama krvnih žila te stvarati plak, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema", navodi CDC.
Jaja su povezana s povećanjem razine "dobrog" HDL-a. Jedno istraživanje iz 2017. pokazalo je da konzumacija šest do dvanaest jaja tjedno nije povećala rizik od srčanih bolesti kod osoba s dijabetesom.
Međutim, potrebno je dodatno istraživanje jer postoje i studije koje donose drugačije zaključke. Primjerice, istraživanje iz 2019. sa Sveučilišta Northwestern tvrdilo je da "pola jaja dnevno povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti za 6% u razdoblju od 17.5 godina", prema podacima Britanske zaklade za srce (BHF).
Pablo Ojeda naglašava kako jaja sadrže devet esencijalnih aminokiselina koje tijelo ne može samo proizvesti. "Zato ih moramo unositi hranom", kaže.
Važno je napomenuti da konzumacija jaja, kao i bilo koje druge hrane, mora biti umjerena. Stručnjaci preporučuju jedno do dva jaja tjedno kao siguran unos za većinu odraslih osoba, no to ovisi o ukupnom unosu kolesterola u prehrani.