Otkrivamo je li smeđi šećer zaista kvalitetniji od bijeloga

Foto: 123rf

ZA POČETAK, kako biste uopće znali konzumirate li zaista smeđi šećer ili bijeli šećer obojen u smeđu boju, potrebno je šećer podvrgnuti vrlo jednostavnom testu. 


Potopite šećer u vodu te lagano promiješajte.

Ukoliko voda postane smeđa, a šećer kristalno bijel, ne moramo vam napominjati da ste doživjeli vrlo uobičajenu prijevaru vezanu uz smeđi šećer.

Ukoliko šećer ostane smećkaste ili žućkaste boje vrlo je vjerojatno da se zaista radi o smeđem šećeru, a iz razloga što je kristalna rešetka smeđeg šećera smeđa te on i nakon namakanja u vodi zadržava tamniju boju. Ipak, treba naglasiti da će voda u koju ste namočili šećer svejedno blago posmeđiti iz razloga što šećer ima kristalnu strukturu. 

 
Voditelj Odjela za zdravstvenu ispravnost hrane pri HZJZ-u, Marijan Katalenić, izjavio je kako će prilikom namakanja u vodi samo bijeli šećer koji je obojen postati u potpunosti bijel. 

Sirovi smeđi šećer
 
Prema mišljenju stručnjaka smeđi je šećer isključivo onaj za koji se tvrdi da je sirov, a što podrazumijeva da nije prošao kemijske procese odvajanja melase i bojenja. 
 
Rafinirani šećer

Kako biste proizveli bijeli šećer isti je potrebno odvojiti od melase te potom kemijski izbijeliti.

Lažnom smeđem šećeru nakon navedenog procesa ponovno se dodaje melasa, a zbog čega on poprima smeđu boju. 
 
Ključne razlike između smeđeg i bijelog šećera


Čajna žlica bijelog šećera ima oko 17 kcal, dok čajna žlica smeđeg šećera ima oko 16 kcal. 
 
Jednostavno rečeno, bijeli je šećer čista saharoza, dok se smeđi šećer sastoji od 97 % saharoze, 2 % vode i 1 % minerala.  

Možemo zaključiti da je razlika između sastava bijelog i smeđeg šećera gotovo pa neprimjetna, ali je zato njihova cjenovna razlika prisutna na tržištu zaista značajna.  
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.