Ovih dana bit će osobito vruće, a takvi uvjeti mogu nas izložiti dehidraciji i toplinskom udaru, stanjima opasnima po život.
Liječnik obiteljske medicine Juha Heino za finski portal Ilta-Sanom objasnio je da se dehidracija može podmuklo razviti. Prvi simptomi mogu biti gubitak apetita, slabost, mučnina, proljev i smetenost.
"Dehidracija koja se polako razvija slabi znojenje. To je opasno jer je zadaća znojenja hlađenje tijela. Kada je tijelo dehidrirano, više nema dovoljno tekućine za znojenje. Posljedica toga je suha koža", pojasnio je dr. Heino.
Nakon neliječene dehidracije prvo slijedi toplinska iscrpljenost, a u najgorem slučaju i toplinski udar. Toplinsku iscrpljenost karakteriziraju slabost, jaka žeđ i glavobolja. Blaži oblici liječe se unosom vode i premještanjem na hladnije i sjenovitije mjesto.
"Kako se situacija pogoršava, tijelo se više ne može hladiti, a tjelesna temperatura može porasti i preko 40 stupnjeva. Simptomi mogu uključivati mučninu, plitko disanje i zbunjenost. Puls može biti slab. Osim toga, koža može biti suha i crvena. U najgorem slučaju, toplinski udar može dovesti do nesvjestice", dodao je liječnik.
Kada kod sebe ili kod nekoga drugoga posumnjate na toplinski udar, odmah nazovite hitnu pomoć jer se radi o situaciji opasnoj po život.
Pijte vodu, ali ne pretjerujte
Uz pomoć jedne metode, lako je pratiti je li tijelo dovoljno hidrirano. Liječnica Anna-Mari Hekkala poručuje ljudima da promotre izgled urina.
"Ako je malo i tamne boje, morate se rashladiti i popiti vode", poručila je.
Ipak, imajte na umu da ni s vodom ne treba pretjerivati jer njezin prekomjerni unos može dovesti do hiponatrijemije, odnosno trovanja vodom. Srećom, to je prilično rijetko stanje.
Prema liječnicima, žeđ je dobro mjerilo osnovne potrebe za tekućinom. Američka nacionalna akademija znanosti, inženjerstva i medicine utvrdila je da je adekvatan dnevni unos tekućine 3.7 litara dnevno za muškarce i 2.7 litara dnevno za žene. Međutim, treba imati na umu da se to odnosi na ukupan unos tekućine, koji uključuje vodu, ali i druga pića, kao i na hranu koja sadrži vodu, poput voća i povrća. Dnevna potreba za tekućinom tijekom vrućina povećava se u prosjeku za jednu litru.