RODITELJI milenijci i generacija Z odgajaju djecu u svijetu koji se u mnogočemu razlikuje od onoga u kojem su odrastali. Oni su pod utjecajem novih društvenih očekivanja, tehnološkog napretka i promjene u filozofiji roditeljstva. Stručnjaci s portala The Times of India tvrde kako postoji osam najčešćih razloga s kojima se roditelji iz generacije Z i roditelji milenijalci suočavaju u današnje vrijeme.
Ravnoteža između slobode i sigurnosti
Jedan od ciljeva mnogih roditelja milenijalaca i onih iz generacije Z je izgraditi neovisnost svoje djece, dopuštajući im određeni stupanj slobode. Međutim, suočeni su s problemima poput pritiska drugih roditelja, ali i društva općenito, te ih se često previše kritizira da su previše slobodni ili prestrogi u odgoju.
Postavljanje granica bez pretjeranog ugađanja
Mnogi roditelji iz ove dvije generacije osjećaju pritisak da daju svojoj djeci slobodu izražavanja. Ponekad takvo ponašanje dovodi do permisivnosti koja može učiniti disciplinu teškom. Balansiranje razumijevanja i autoriteta može biti nezgodno, pogotovo kada djeca očekuju slobodu bez odgovornosti i testiraju granice svojih roditelja.
"Bore se" s pretjeranom zaštitom svoje djece
Želja za aktivnim uključivanjem u svaki aspekt djetetova života dovela je do onoga što se često naziva "helikoptersko roditeljstvo", moderni stil odgoja koji se temelji na visokoj kontroli i pretjeranoj zaštiti djeteta. Za razliku od vlastitog djetinjstva, gdje je bilo više slobode za istraživanje bez stalnog nadzora, današnji roditelji često čine potpuno suprotno te nadziru gotovo svaki potez djeteta.
Upravljanje tehnologijom i s vremenom ispred ekrana
Uz lako dostupne pametne uređaje, kontrola vremena provedenog ispred ekrana postala je velika prepreka za pojedince koji odgajaju djecu u današnje vrijeme. Današnji roditelji ne samo da pokušavaju ograničiti koliko vremena njihova djeca provode pred ekranima, već su i stalno zabrinuti zbog sadržaja kojem su izložena.
Mentalno opterećenje "savršenih roditeljstvom"
Roditelji milenijalci i oni iz generacije Z često preispituju sami sebe i stvaraju si stres zbog želje za takozvanim savršenim roditeljstvom. Preplavljeni su savjetima s društvenih medija, blogova o roditeljstvu, različitih knjiga i internetskih foruma te ponekad ne znaju čije bi savjete usvojili u vlastite odgojne metode.
Ne vole kad im netko daje neželjene savjete o roditeljstvu
Milenijalci i roditelji generacije Z često su podvrgnuti prosudbi o svojim roditeljskim izborima, od disciplinskih metoda do odluka o školovanju. Nositi se s tim neželjenim kritikama, a pritom ostati vjeran svojim vrijednostima, može biti izazovno za njih, prenosi The Times of India.
Utjecaj društvenih medija
U eri u kojoj influenceri dijele svaki aspekt svog života na internetu, uključujući roditeljstvo, mnogi roditelji osjećaju pritisak da prikažu "savršenu" verziju vlastitog obiteljskog života. Stalna želja za objavljivanjem novosti i dobivanjem društvenog odobravanja može umanjiti autentične veze.
Pritisak da se prekinu generacijski ciklusi
Mnogi roditelji milenijalci i iz generacije Z aktivno pokušavaju izbjeći ponavljanje generacijskih obrazaca koje su možda iskusili, poput autoritarnog roditeljstva ili nedostatka emocionalne podrške. Predani su rješavanju vlastite traume i osiguravanju zdravije obiteljske dinamike, ali to može biti mentalno i emocionalno iscrpljujuće.