Foto: Instagram
PREDNOSTI kupanja bebe višestruke su, a osim fizičkih prednosti za bebin razvoj, boravak u vodi blagotvorno djeluje na dijete emocionalno i psihički. Bebe su u vodi opuštene, a već oko druge godine djeca su sposobna promijeniti položaj u vodi kako bi spriječila gutanje vode.
Osim toga, dokazano je i da bebe mogu naučiti plivati i prije nego su prohodale, što je, kažu stručnjaci, još bolja fora, a što su bebe mlađe, prije će se i naučiti.
>>>Naučiti bebu plivati prije nego je prohodala, lakše je nego što mislite<<<
Medicina je dokazala da djeca koja uče plivati u vrlo ranoj dobi mogu doseći neke razvojne prekretnice mnogo prije svojih vršnjaka. More ili bazeni često će u prvi trenutak izazvati strah i negodovanje kod malene djece, stoga je potrebno biti oprezan prilikom ulaska i djetetovog privikavanja.
Prilagodba započinje u vašoj kadi. Poprskajte dijete po trbuhu i glavi, ubacite igračke u kadu i učinite kupanje zabavnim.
Prvi ulazak u bazen ili more neka bude što nježniji, jer upravo on će kasnije utjecati na djetetov strah ili opuštenost prilikom ulaska u vodu.
Na vrijeme nabavite vodootporne pelene.
Ne zaboravite na šeširić i zaštitu od sunca. Ako se vašem djetetu svidi brčkanje u plićaku, neka bude dobro zaštićeno od sunca.
Dojenje ili hranjenje na bočicu možete prakticirati i prije i poslije kupanja, a kod veće djece koja jedu krutu hranu, obrok je potrebno ponuditi sat vremena prije plivanja kako biste izbjegli mučnine.
U prvim danima prilagodbe djetetu je dovoljno petnaest minuta boravka u moru/bazenu, u više navrata dnevno. Prakticirajte iste one igre kojih se dijete sjeća iz kade, pa će prilagodba biti manje stresna za dijete.
Ne zaboravite da je koža vašeg djeteta mnogo osjetljivija od vaše, pa su na ljetnim vrućinama neizostavne kreme s visokim zaštitnim faktorom i šeširić, a kod malih beba tijekom izlaganja suncu, pa čak i tijekom kupanja dobro je djetetu obući laganu pamučnu majicu.