Roditeljstvo zahtijeva kombinaciju strpljenja, uvida i emocionalne svijesti kako bi se stvorilo podržavajuće i njegujuće okruženje za djecu. Emocionalno inteligentni roditelji nisu samo svjesni vlastitih emocija, već su i vješti u prepoznavanju i reagiranju na emocije svoje djece.
Sposobnost roditelja da reguliraju vlastite emocije također je ključna za dobrobit djece, tvrdi psiholog Mark Travers.
"Pregled objavljen u lipnju ove godine otkriva da dvije osobine posebno poboljšavaju sposobnost samoregulacije i stvaranja uravnoteženog i emocionalno podržavajućeg doma", objasnio je za Psychology Today.
Prema psihologu, ovo su dvije osobine emocionalno inteligentnih roditelja.
1. Savjesnost
Savjesnost se odnosi na sposobnost pojedinca da bude organiziran, odgovoran i usmjeren prema ciljevima.
"Kod roditelja savjesnost znači da pažljivo brinu o potrebama svoje djece te uspostavljaju rutine koje potiču osjećaj sigurnosti i dosljednosti u kući", tvrdi Travers. Dodaje da visoko savjesni roditelji razmišljaju o tome kako njihovi postupci utječu na emocionalno blagostanje djece.
"Oni postavljaju realna očekivanja i pružaju potrebnu podršku kako bi djeca mogla ispuniti ta očekivanja. Također, proaktivno rješavaju potencijalne probleme prije nego što postanu ozbiljni", rekao je.
2. Susretljivost
Susretljivost karakteriziraju toplina, ljubaznost i suradljiva priroda. Psiholog ističe: "Susretljivi roditelji obično su empatični i suosjećajni, što im omogućuje emocionalnu povezanost s djecom te stvaranje okruženja u kojem se djeca osjećaju voljeno i cijenjeno."
Takvi roditelji vješto prepoznaju emocije svoje djece i reagiraju na njih na njegujući način. Također, susretljivost ima ključnu ulogu u rješavanju sukoba – roditelji pokazuju podršku i poštovanje prema emocijama djece, bez popustljivosti ili previše strogih reakcija, napominje Travers.
"Oslanjajući se na osobine savjesnosti i susretljivosti, roditelji postavljaju temelje za djecu da samostalno upravljaju svojim emocijama i odnosima s povjerenjem. Takvi roditelji uživaju i u dubljim te ispunjenijim vezama sa svojom djecom", zaključio je psiholog.