Osobine koje vode do financijskog uspjeha u odrasloj dobi, počinju se razvijati već u djetinjstvu, pokazuje dugotrajno istraživanje koje traje više od 50 godina. Psiholozi sa Sveučilišta Otago na Novom Zelandu od 1972. prate 1000 djece iz grada Dunedina kako bi otkrili kako djetinjstvo utječe na uspjeh u odrasloj dobi. Rezultati su iznenađujući: ključni čimbenici uspjeha nisu akademski uspjeh, umrežavanje ili radna etika, već osobine poput emocionalne inteligencije i samodiscipline.
Istraživači su otkrili da su sudionici s visokom emocionalnom inteligencijom (EQ) tijekom djetinjstva pokazivali veću empatiju, pozitivan stav, sposobnost donošenja promišljenih odluka i spremnost da priznaju pogreške. Te su osobine bile presudne za njihov uspjeh u odrasloj dobi.
S druge strane, djeca s niskom emocionalnom inteligencijom češće su imala financijske poteškoće u odrasloj dobi. Do svoje tridesete godine, veća je vjerojatnost da će zarađivati manje, imati loše financijske navike, ovisiti o socijalnoj pomoći te rijetko štedjeti, ulagati ili planirati mirovinu.
Visoka emocionalna inteligencija važna je i na radnom mjestu
Tijekom istraživanja emocionalna inteligencija sudionika procjenjivala se u različitim fazama djetinjstva, u dobi od tri, pet, sedam, devet i jedanaest godina. Procjene su uključivale promatranje ponašanja djece, intervjue s roditeljima i ankete s učiteljima.
Rezultati su pokazali snažnu povezanost između sposobnosti djece da prepoznaju i kontroliraju svoje emocije, te njihovog profesionalnog i financijskog uspjeha u odrasloj dobi.
"Sva djeca ponekad pokazuju nedostatak samokontrole, ali ovo istraživanje analiziralo je općenite obrasce ponašanja kroz dulji period", navode istraživači.
Visoka emocionalna inteligencija nije samo prednost u osobnim odnosima, već i na radnom mjestu. Ona doprinosi boljoj komunikaciji i suradnji među zaposlenicima, što ih čini uspješnijima u timskom okruženju.
Postavite temelje za uspjeh u ranoj dobi
Roditelji i skrbnici igraju ključnu ulogu u razvoju emocionalne inteligencije kod djece. Stručnjaci savjetuju:
- Potaknite komunikaciju: Razgovarajte s djecom o njihovim osjećajima.
- Validirajte njihove emocije: Pokažite razumijevanje za ono što proživljavaju.
- Otvoreno rješavajte probleme: Učite djecu kako pristupiti izazovima i donositi promišljene odluke.
Razvijanje ovih vještina ne samo da poboljšava emocionalno blagostanje djece, već im pruža snažnu osnovu za uspjeh u odrasloj dobi.
"Ove male svakodnevne interakcije s djecom imaju dugoročne posljedice. Ulaganjem u njihovu emocionalnu inteligenciju, gradimo temelje za njihovu bolju budućnost", zaključuju istraživači.