ZA žene, ali i njihove partnere, koje pokušavaju ostati trudne može biti poprilično demotivirajuće, pa čak i deprimirajuće, ako (pre)često rade testove trudnoće. Iako se svi slažu da su ove stvarčice ustvari jako korisne i praktične, mnogi si postavljaju pitanje koliko testova za trudnoću trebaju napraviti kako bi bili sigurni u točnost njihovih rezultata?
Za početak, koliko su ovakvi testovi pouzdani?
Ukratko - poprilično.
"Većina kućnih testova na trudnoću je točno u 99 od 100 slučajeva ako se koriste nakon izostanka menstruacije", objasnio je mr. Raegan McDonald-Mosley, glavni liječnik u Američkoj federaciji za planirano roditeljstvo.
No, to ne znači da lažni negativni rezultati nisu mogući. Točnije, ako prerano napravite test, možete dobiti negativan rezultat čak i ako ste trudni.
Naime, otkrivaju humani korionski gonadotropin, odnosno protein kojeg luči tkivo posteljice, a mnogi ga nazivaju i hormonom trudnoće pa kada se test radi prerano, može doći do lažnog rezultata.
Zato, ako ste dobili negativan test, a i dalje sumnjate na trudnoću, pričekajte nekoliko dana i ponovite ga.
Kada je idealno vrijeme za testiranje?
Koliko god biste vjerojatno bili najsretniji kada bi odmah nakon spolnog odnosa mogli saznati jeste li trudi, stvari ne funkcioniraju tako. Za najtočnije rezultate, napravite test nakon izostanka menstruacije, a Jennifer Wider preporučuje čekanje od tjedan dana nakon izostanka. Također, ističe da je najbolje napraviti ga ujutro kada je urin najviše koncentriran.
No, koliko testova onda trebate napraviti?
Možda će već prvi test pokazati rezultat kojem se nadate. No, možda ćete nekoliko dana kasnije morati napraviti još jedan. Kako god, "čišćenje" cijele police s testovima u drogerijama ili ljekarnama stvarno nema smisla. Nakon što napravite dva testa, a i dalje sumnjate u njihovu istinitost, potražite savjet ginekologa kako biste uklonili sve sumnje.