Anksioznost je stanje koje obilježavaju osjećaji napetosti i zabrinute misli. Osim odraslih, i djeca mogu pokazivati znakove tjeskobe. Stoga je razumijevanje kako pomoći djeci učinkovito upravljati anksioznošću ključno za njihov emocionalni razvoj i dobrobit, tvrdi edukatorica za odgoj, mama i psihologinja, Jaimie Bloch. U novoj objavi na Instagramu istaknula je nekoliko načina na koje roditelji mogu pomoći djeci u upravljanju anksioznošću.
Evo što savjetuje.
- Koristite tehnike preusmjeravanja: "Pružite im umirujući predmet, poput mekanog plišanog medvjedića, i potaknite ih da se usredotoče na pozitivan i ugodan osjećaj", ističe psihologinja.
- Stvorite smirujuću rutinu: Razvijte kratki, umirujući ritual koji možete raditi zajedno svaki put kada se pojavi anksioznost, poput umirujuće pjesme ili kratke priče.
- Potaknite razvoj samopouzdanja i samopoštovanja: "Koristite afirmacije poput 'Siguran sam' ili 'Mogu to podnijeti' i potaknite djecu da ponavljaju te fraze", objašnjava Bloch.
- Pružite fizičku utjehu: Ponudite zagrljaj, držite ih za ruku ili sjedite blizu njih. Ponekad prisutnost roditelja može biti dovoljna za utjehu.
- Odvratite i preusmjerite pažnju: "Predložite aktivnost koju vaša djeca vole, poput crtanja, igranja određene igre ili čitanja knjige. Ponudite im izbor aktivnosti kako biste im dali osjećaj kontrole nad situacijom", savjetuje psihologinja.
- Stvorite siguran kutak u kući: Uredite udoban kutak s umirujućim predmetima poput jastučića, deka i omiljenih igračaka gdje djeca mogu pobjeći kada se osjećaju preopterećeno.
"Istraživanja o anksioznosti pokazala su da djeca čiji roditelji pate od anksioznosti imaju veću vjerojatnost da će je i sama razviti, što je rezultat kombinacije genetike i okolnih čimbenika. Stoga je važno razviti svakodnevne navike ne samo za našu djecu, već i za nas. Kada upravljamo vlastitim preopterećenjem i anksioznošću, moći ćemo našoj djeci prenijeti zdrave vještine upravljanja emocijama koje će im pomoći dok odrastaju", zaključuje psihologinja.