Emocionalna dobrobit djeteta ključna je za njegov zdrav razvoj. Svako dijete mora se osjećati voljeno i sigurno, a dužnost skrbnika je prepoznati suptilne znakove emocionalne potresenosti. Evo koji znakovi mogu ukazati na to da se dijete ne osjeća voljeno i cijenjeno.
Fobije i strahovi
Osim tipičnih dječjih strahova, nevoljeno dijete može razviti intenzivne i iracionalne fobije. Ti strahovi mogli bi biti podsvjesna manifestacija duboko ukorijenjene potrebe za emocionalnom sigurnošću. Obratite pozornost na neobjašnjive strahove za koje se čini da kontroliraju dječju maštu jer mogu biti vapaji za ljubavlju koja im je potrebna.
Impulzivne reakcije
Nedostatak sigurnog emocionalnog uporišta može dovesti do impulzivnog ponašanja kao mehanizma suočavanja. To se može očitovati u ishitrenom donošenju odluka, nepromišljenim postupcima ili poteškoćama u kontroli reakcija.
Česte promjene raspoloženja
Zdrav razvoj zahtijeva čvrste emocionalne temelje, a dijete koje se osjeća napušteno može proći kroz ekstremne uspone i padove raspoloženja. Drugim riječima, nedostatak naklonosti i emocionalne podrške može se odraziti na ponašanje djeteta.
Nedostatak društvenih vještina
Za emocionalnu inteligenciju ključan je društveni svijet. Djeci koja su nevoljena moglo bi biti teško nositi se s tim situacijama, što bi moglo rezultirati povlačenjem, problemima pri sklapanju prijateljstva ili općim nedostatkom povjerenja u druge. Prepoznavanjem ovih pokazatelja roditelji i drugi skrbnici mogu proaktivno pomoći u razvoju društvenih vještina svog djeteta.
Zašto se neka djeca osjećaju nevoljeno?
Razumijevanje temeljnih uzroka ključno je za rješavanje djetetovih emocionalnih potreba. Neki prevladavajući čimbenici koji pridonose tome da se dijete osjeća nevoljeno uključuju:
Zlostavljanje i zanemarivanje u djetinjstvu: Oni koji se osjećaju nevoljeno često imaju povijest zlostavljanja i zanemarivanja u djetinjstvu.
Nedostatak privrženosti: Djeca rođena u obiteljima u kojima nedostaje roditeljska privrženost mogu se suočiti s nedostatkom osjećaja ljubavi.
Emocionalno zanemarivanje: Emocionalno zanemarivanje može dovesti do emocionalne obamrlosti i dubokog osjećaja usamljenosti čak i u prisutnosti drugih.
Kako stvoriti okruženje u kojem će se dijete osjećati sigurno?
Važno je da roditelji poduzmu proaktivne korake kako bi njegovali okruženje puno ljubavi. Potrudite se razumjeti svoje dijete, obraćajte pažnju na njegove emocionalne potrebe i njegujte odnos pun ljubavi sa svojim djetetom kako biste razvili osjećaj sigurnosti i vrijednosti.