KORONAVIRUS U HRVATSKOJ

36 novooboljelih, 22 s Brača. Capak: Preko noći se situacija može promijeniti

Foto: Index

NACIONALNI stožer civilne zaštite objavio je najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj. 

"U Hrvatskoj u protekla 24 sata imamo novodijagnosticiranih 36 oboljelih. To je ukupno 2161. Ukupan postotak nalaza od jučer je 4,98. Hospitaliziranih je 184, četiri manje nego jučer. 21 osoba je otpuštena iz bolnica. Ukupno je oporavljenih 1689", rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.

Beroš je potvrdio da je 22 od 36 novozaraženih s Brača.

Šef Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak kazao je kako je moguće da se cijeli otok Brač stavi u karantenu. 

"Treba vidjeti može li se prekinuti komunikacija i prijenos virusa. Tek kad vidimo to, moći ćemo ocijeniti treba li Brač staviti u karantenu. Ako se može prekinuti kontakt između mjesta, onda ćemo se svakako odlučiti za karantenu", odgovorio je Capak.

Beroš je rekao kako se čini da je potencijalni nulti pacijent s Brača negativan.

"Navodno je jučer testiran i taj potencijalni nulti bolesnik se vratio iz splitske bolnice. On je bio u bolnici od 11. do 17. travnja. On je navodno negativan na koronavirus, no treba još vidjeti nalaz. Da nije bilo toliko posjeta, ne bi se ovo dogodilo. Moramo paziti kako se ponašamo", rekao je Beroš.

>> TEKSTUALNI PRIJENOS

Božinović na početku u ime Stožera i u svoje ime izražava sućut obitelji poginulih pilota i čestita Hrvatskom crvenom križu svjetski dan Crvenog križa. 

"U Hrvatskoj u protekla 24 sata imamo novodijagnosticiranih 36 oboljelih. To je ukupno 2161. Ukupan postotak nalaza jučer je 4,98. Hospitaliziranih je 184, četiri manje nego jučer. 21 osoba je otpuštena iz bolnica. Ukupno je oporavljenih 1689", rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.

Beroš je potvrdio da je 22 od 36 novozaraženih s Brača.

"Moramo se pridržavati mjera, jedan krivi korak je dovoljan. Pozivam i svoje otočane da se pridržavaju mjera, to onemogućava virus", rekao je Beroš.

Capak: Ovo pokazuje da se situacija preko noći može promijeniti, ali ovo nije posljedica popuštanja mjera

"Ova brojka od 36 je dokaz da se preko noći situacija može promijeniti. Imali smo danima jednoznamenkaste brojke, danas imamo 36. Ne radi se ovdje o posljedicama popuštanja mjera, na Braču su tri epidemiologa i ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije. Radi se, kako sad stvari stoje, o pacijentu koji se vratio iz splitske bolnice, kojeg su posjetili prijatelji, rodbina. Od 37 koji su bili s njim u kontaktu zasad je 22 pozitivno. U Dubrovniku imamo dva novozaražena", rekao je šef HZJZ-a Krunoslav Capak. 

"Mi ćemo se nakon press konferencije, dogovoreno je već da dvoje epidemiologa HZJZ-a idu sutra u Split u pomoć, naprosto je epidemiološka situacija takva", rekao je Capak i dodao da se tek treba odlučiti koje će se mjere poduzeti.

"Na temelju informacija koje imamo, ovo što se dogodilo u Domu u Splitu se odavno razriješilo o čemu se radi. Što se novih događaja tiče, nemamo još informacija ima li elemenata propusta i krivnje. Činjenica je da Splitsko-dalmatinska županija ima najviše zaraženih u Hrvatskoj, ali to je druga najveća sredina nakon Zagreba, nema ništa čudno u toj brojci", rekao je Capak.

Beroš: Potencijalni nulti pacijent s Brača je navodno negativan, Capak: Moguće stavljanje Brača u karantenu

"Navodno je jučer testiran i taj potencijalni nulti bolesnik koji se vratio iz splitske bolnice. On je bio u bolnici od 11. do 17. travnja. On je navodno negativan na koronavirus, no treba još vidjeti nalaz. Da nije bilo toliko posjeta, ne bi se ovo dogodilo. Moramo paziti kako se ponašamo", rekao je Beroš.

Novinari su postavili pitanje razmišlja li se o stavljanju Brača u karantenu. Capak je rekao kako postoji ta mogućnost.

"Treba vidjeti može li se prekinuti komunikacija i prijenos virusa. Tek kad vidimo to, moći ćemo ocijeniti treba li Brač staviti u karantenu. Ako se može prekinuti kontakt između mjesta, onda ćemo se svakako odlučiti za karantenu", odgovorio je Capak.

Mjere u domovima za starije

Ministrica Bedeković objašnjava nove mjere sustava socijalne skrbi. 

"Svi zaposlenici u sustavu zdravstvene skrbi su mijenjali svoju praksu i primjenjivali preporučene mjere. Nove mjere se odnose na domove, na dostupnost izvaninstitucionalnih institucija i na centre za socijalnu skrb. Od 11. svibnja svim korisnicima domova bit će dozvoljeno da im obitelj dostavi namirnice i stvari, uz stroge mjere. Bit će omogućeno pružanje fizikalne terapije. Od 11. će biti omogućen i posjet djeci u domovima. Bit će dozvoljen boravak na otvorenom. I dalje će se primati korisnici na žurni smještaj. Od 18. svibnja će biti omogućen prihvat novih korisnika, uz stroge mjere, te posjet korisnicima domova, uz stroge mjere. Prelazi se na rad u četverodnevnim smjenama", rekla je Bedeković dodajući kako sve ostale epidemiološke mjere ostaju na snazi, i da će se u slučaju potrebe ponovo uvesti stože mjere.

Božinović o mjerama i propusnicama

"Današnje povećanje je vezano uz dva lokaliteta, jedno je Brač, a drugo Osijek. U Osijeku se radi o poznatim kontaktima. Situacija na Braču je nešto što je značajnija promjena u odnosu na dane prije. Mi ćemo nastaviti s mjerama popuštanja, situacija na jednom otoku u ovom trenutku nije opredjeljujuća za ono što radimo na razini cijele države", rekao je Božinović. Kazao je kako danas nije donesena nikakva nova odluka o e-propusnicama, kao ni nikakva druga odluka. 

"Popuštanje ne smije biti opuštanje", dodao je Božinović.

"Rekli smo da idemo u liberalizaciju i od toga ne odustajemo. 11. svibanj je naveden kao datum kada će se razmotriti e-propusnice. Mi idemo u smjeru potpune liberalizacije i ta odluka će se vjerojatno donijeti u dan-dva. Ta odluka se, kao i ostale, temelji na općoj epidemiološkoj situaciji. Danas je doživljavamo drukčije, ali riječ je o pojedinačnim ispadima koji ne bi trebali utjecati na cijelu državu. Na stolu je mogućnost da se Brač ostavi zatvorenim, a da se ostatak zemlje otvori", kazao je Božinović.

Financijske nagrade za medicinare i pitanje prelaska granice

Beroš je rekao kako se razmišlja o financijskoj nagradi za medicinske radnike na prvoj crti obrane od koronavirusa, ako za to bude financijskih mogućnosti.

Božinović je rekao da će se otvoriti mogućnost za više ljudi da prijeđu granicu Republike Hrvatske.

"Što se tiče cjelokupnog kompleksa prijelaza granica, to je jedno od najsloženijih pitanja za cijelu Europsku uniju. Danas je sastanak na tu temu ministara unutarnjih poslova koji će vjerojatno donijeti odluku o produženju graničnih kontrola za još mjesec dana. U skoro vrijeme ćemo donijeti odluku za granične prijelaze", rekao je Božinović i dodao da će se za to morati propisati preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo jer je to još uvijek epidemiološki vrlo osjetljivo pitanje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.