Foto: FAH
1. Jeste li imali predstavnika u Nadzornom odboru kada je Ledo preuzimao jamstva za kredite Agrokora?
2. Jeste li se kao dioničar pokušali suprostaviti preuzimanju jamstava, kako bi zaštitili interese Vaših članova?
3. Jesu li interesi Vaših članova zbog tolikog iznosa jamstava danas ugroženi?
4. Što namjeravate poduzeti kako bi se zaštitili interesi Vaših članova?
Njihove opsežne odgovore prenosimo u cijelosti.
AZ mirovinski fond
1. Sukladno Statutu društva Ledo, dioničari nemaju pravo imenovanja članova Nadzornog odbora. Članovi Nadzornog odbora biraju se na Glavnoj skupštini Društva. Stoga, društvo AZ nije imalo svog predstavnika u Nadzornom odboru društva Ledo.
Dodatno, koristimo priliku ukazati na činjenicu da sukladno zakonskim odredbama, članovi Nadzornih odbora djeluju u interesu društva (društvo u kojem su članovi Nadzornog odbora) , odluke se donose na način propisan statutom, informacije koje članovi Nadzornih odbora saznaju u obavljanju svojih zadataka smatraju se povjerljivim, te predstavljaju poslovnu tajnu, a u određenim slučajevima imaju i status povlaštene informacije, te članovi Nadzornih odbora postupaju u skladu s istima.
Dodatno pitanje: U NO Leda je bio g. Kristijan Buk, predsjednik uprave Allianz ZB društva za upravljanje mirovinskim fondovima i bivši član uprave Allianza. U vašem odgovoru stoji da niste imali predstavnika? Odnosno, koga je g. Buk predstavljao u NO Leda?
Kao što smo naveli u prethodnom odgovoru, gospodin Kristijan Buk nije bio predstavnik AZ fonda u Nadzornom odboru društva Ledo d.d., jer sukladno Statutu društva Ledo, dioničari nemaju pravo imenovanja članova Nadzornog odbora.
Članovi Nadzornog odbora, pa tako i gospodin Kristijan Buk, izabrani su na Glavnoj skupštini Društva, a na prijedlog starog Nadzornog odbora. U svom radu u Nadzornom odboru predstavljao je interesa društva Ledo d.d. sukladno zakonu.
Ostavku na članstvo u Nadzornom odboru društva Ledo d.d. dao je početkom 2017. godine, a u vrijeme članstva u Nadzornom odboru Leda d.d. bio je član Uprave i zaposlenik Allianza Zagreb
Predsjednik Uprave i zaposlenik AZ obveznih mirovinskih fondova postao je tek 27. travnja 2017. godine.
2. Društvo AZ nije imalo nikakve mogućnosti da se kao manjinski dioničar suprotstavi donošenju ovakvih odluka.
Dodatno, svi dioničari i investitori raspolažu istim informacijama, a to su informacije koje kompanija uvrštena u prvu kotaciju Zagrebačke burze ima obvezu objavljivati sukladno zakonskim propisima.
3. Ne, interesi članova AZ obveznih mirovinskih fondova nisu ugroženi. Sukladno zakonskim propisima, štitimo ih ulaganjem u različite financijske instrumente kojima disperziramo rizik upravo zato da niti jedno pojedinačno ulaganje ne bi imalo značajan utjecaj na poslovanje i rezultate rada naših fondova.
Ulaganje u Ledo je samo jedno od ulaganja u našem obveznom mirovinskom fondu kategorije B i trenutno, ovo ulaganje čini tek 0,42% ukupne imovine AZ fonda kategorije B.
O tome kakav će biti krajnji ishod ulaganja u Ledo, koji je bilježio odlične operativne rezultate sve do krize sustava koju je uzrokovalo upravljanje na razini krovne kompanije Koncerna, tek će se vidjeti i ovisit će u uspjehu očekivanog restrukturiranja.
AZ obvezni mirovinski fondovi kategorije A i C nemaju dionice tvrtke Ledo u svom portfelju.
Od početka poslovanja pa do kraja travnja 2017. godine, prosječni godišnji prinosi AZ obveznih mirovinskih fondova iznosili su za AZ obvezni mirovinski fond kategorije B 5,82%, za kategoriju A 10,43%, te za kategoriju fonda C 5,52%.
4. Ulaganja u Ledo realizirana su na temelju službenih podataka o poslovanju Leda te službenih informacija koje je objavljivao i komunicirao Agrokor kao krovna kompanija. Podaci koji su nam bili dostupni govorili su o uspješnom poslovanju Leda i o stabilnoj situaciji u Agrokoru koji je aktivno radio na refinanciranju svojih financijskih obveza najavljujući uz ostalo i inicijalnu javnu ponudu prehrambenog dijela koncerna kojem pripada i Ledo i to na službenim prezentacijama za investitore.
I kreditni rejting Agrokora bio je stabilan, što su potvrđivale ugledne inozemne financijske kuće, a nakon snižavanja rejtinga početkom ove godine Moodys je u svojim analizama navodio kako Agrokor ne bi trebao imati problema sa servisiranjem svojih obveza za 2017. godinu.
Tek prije nekoliko mjeseci Moodys je snizio kreditni rejting i brzina eskalacije krize i dubina problema koji su kroz nju otkriveni bila je iznenađujuća.
Ukoliko revizije i analize koje se sada provode pod vodstvom vladinog povjerenika pokažu da službena izvješća i podaci koji su nam bili prezentirani nisu bili vjerodostojni i cjeloviti poduzet ćemo odgovarajuće pravne korake za zaštitu interesa naših članova.
Raiffeisen fond
1. Mirovinski fondovi nemaju svoje predstavnike u nadzornim odborima trgovačkih društava. Članovi nadzornih odbora trgovačkih društava mogu biti zaposlenici ili članovi uprava mirovinskih društava, a čiji izbor može biti baziran na udjelu fondova u dioničkoj strukturi društava. Samim činom izbora u nadzorni odbor, navedeni zaposlenici ili članovi uprave mirovinskoga društva dužni su zastupati interese trgovačkog društva te svih dioničara društva.
Štoviše, sukladno Zakonu, članovi nadzornog odbora, koji su birani iz redova mirovinskoga društva, ne sudjeluju u raspravama ili investicijskim odlukama mirovinskoga društva u vezi s vrijednosnim papirima društava u kojima su u nadzornom odboru, a poslovne tajne koje su im dostupne kao članovima nadzornih odbora predstavljaju poslovne tajne i prema svojim mirovinskim društvima. Naravno da u takvim okolnostima ne postoji niti mogućnost niti institut da mirovinsko društvo kontrolira ili nalaže postupanja člana nadzornog odbora iz svojih redova, ali postoje općeprihvaćena načela korporativnog upravljanja, koja nalažu djelovanje u smjeru dugoročnog uspješnoga poslovanja poduzeća.
Jedan od članova Nadzornog odbora Leda bio je i nedavno prerano preminuli član Uprave našega Društva dr. sc. Srećko Žganec. Moramo naglasiti da smo uvjereni da je dr. sc. Žganec u okviru cjelokupnih okolnosti i informacija kojima je raspolagao, djelovao u dobroj vjeri i u najboljem interesu svih dioničara Leda.
2. U vrijeme ulaganja našega fonda i mirovinskih fondova kojima upravljaju druga mirovinska društva u dionice Leda, već su postojala solidarna jamstva društava iz koncerna za obveze društva Agrokor d.d., što je uredno iskazano i u prospektu izdanja dionica Leda iz ožujka 2013. godine. U navedenom prospektu iskazana su sva jamstva u kojima je i Ledo solidarno sudjelovao za financijske obveze društva Agrokor d.d.
Dakle, jamstva koja je Ledo iskazao u priopćenju od dana 26. svibnja 2017. godine solidarna su jamstva, koja se u tom ukupnom iznosu odnose i na druga društva iz Agrokor Grupe, a ne isključivo na Ledo te su u prošlosti javnim objavama na burzi ista bila dostupna investicijskoj javnosti. Iz navedenog je jasno da se ne radi o obvezi samo jednoga društva, Ledo d.d. koje se u medijima uspoređuje s njegovom vrijednošću ili tržišnom kapitalizacijom. Znači, radi se, da pojasnimo, prvenstveno o obvezi društva Agrokor d.d. kao dužnika za koju u slučaju zakašnjenja ili neispunjenja solidarno odgovaraju svi jamci iz Agrokor grupe, a ne isključivo i pojedinačno Ledo d.d.
3. i 4. Zakonska regulativa koja propisuje rad mirovinskih fondova postavlja ograničenja spram izloženosti pojedinoga fonda vrijednosnim papirima nekog izdavatelja i s njime povezanim izdavateljima. Sukladno tome, najveća izloženost te posljedično i rizik gubitaka koji mogu proizaći iz ulaganja u vrijednosne papire pojedinog izdavatelja, a samim time i prema Agrokor Grupi, u imovini mirovinskih fondova su ograničeni. Društvo je ulaganja u sve vrijednosne papire izdane od trgovačkoga društva Agrokor d.d. i s njime povezanih društava uvijek promatralo i pratilo, kako iz perspektive rizika, tako i povrata na ista, kroz izloženost svakog od fondova cijeloj grupi instrumenata izdanih od strane Agrokor grupe.
Rezultati ulaganja Raiffeisen mirovinskih fondova u vrijednosne papire Agrokor grupe su pozitivni. Ukupna realizirana i nerealizirana dobit od ulaganja u vrijednosne papire Agrokor grupe za ROMF B fond od 2004. do 2017. godine na dan 31.05.2017. godine iznosi 261 milijuna kuna. Čak i u slučaju da jedina preostala pozicija izloženosti u ROMF B fondu prema Agrokor grupi, a to je 18.876 dionica Leda koje u ovom trenutku čine 0,21% neto imovine fonda, svojom vrijednošću padne na nulu, dobit ROMF B fonda na razini cjelokupnog ulaganja u vrijednosne papire Agrokor grupe bila bi i dalje visokih 208 milijuna kuna.
Znači, vrijednost tih dionica je danas jednini potencijalni rizik za mirovinski fond kategorije B koji može biti posredno povezan s navedenim jamstvima.
I, da ponovimo, i u najnegativnijem scenariju će konačan ishod našeg ulaganja u vrijednosne papire Agrokor grupe bit značajno pozitivan.
PBZ CO fond
1. Ne.
2. Da, nakon što je informacija postala dostupna javnosti, u okviru naših mogućnosti. Postavljana su pitanja vezana za jamstva na Skupštini Društva.
3. S relativno malim udjelom u portfelju držimo da su interesi naših članova razumno zaštićeni.
4. Sve aktivnosti koje su nam na raspolaganju u cilju zaštite interesa naših članova čemu u svojem radu posvećujemo posebnu pažnju.
Erste Plavi
1. Nismo imali predstavnika u Nadzornom odboru Leda.
2. Kao manjinski dioničari tvrtke, Erste d.o.o. u ime mirovinskih fondova pod našim upravljanjem, prema Zakonu o trgovačkim društvima nije imao ovlasti predlagati predmete za raspravu na Glavnoj skupštini društva Ledo d.d., što je zakonski način ostvarivanja prava dioničara Društva. Istovremeno, pri donošenju odluka o ulaganju u društvo Ledo d.d. uzete su u obzir i informacije o jamstvima objavljene na mrežnim stranicama Zagrebačke burze d.d., prezentacijama Izdavatelja, te drugim javno dostupnim informacijama. Jamstva je izdavalo društvo Ledo d.d., ali i brojna druga povezana društva Agrokor grupe, kao solidarni jamci za pojedine zajmove Agrokora d.d. kao zakonskog vladajućeg društva u koncernu.
U trenutku ulaganja, analize koje služe kao podloga za ulaganje imovine mirovinskih fondova kojima društvo upravlja ukazivale su na potencijal rasta izdanja navedenih izdavatelja. Erste d.o.o. redovno prati sva ulaganja mirovinskih fondova, te se svi mjerodavni pokazatelji navedenih izdavatelja redovno kalkuliraju u procjene kojima se ulaganja nadziru. Na osnovi takvih procjena slijedila je dinamika ulaganja u društvo Ledo d.d., te danas naši fondovi više nemaju ulaganja u Ledo d.d.
3. S obzirom da nemamo dionica Leda, naši članovi zbog izdanih jamstava nisu ugroženi.
Napominjemo, da su ulaganjem u izdanja Agrokor grupe članovi mirovinskih fondova kojima naše društvo upravlja, kombinirano ostvarili pozitivan povrat, te time navedena ulaganja, u trenutku odašiljanja ove poruke ocjenjujemo uspješnima.
4. Kao i u dosadašnjem radu, i dalje ćemo djelovati u svrhu ostvarenja investicijskih ciljeva fonda, to jest rasta vrijednosti uloženih novčanih sredstava na srednji rok, radi osiguranja isplate mirovinskih davanja članovima Fonda. S ciljem ostvarivanja dugoročnog cilja Fonda, prilikom ulaganja imovine Fonda uvažavaju se načela sigurnosti, razboritosti i opreza, smanjivanja rizika raspršenošću ulaganja, održavanja odgovarajuće likvidnosti i solventnosti te zabrane sukoba interesa.